Gyerek

Ki ne dobd a kis tasakot a cipők, táskák csomagolásából – ennyi mindenre használhatod a silica golyócskákat

Így a tanévkezdés előtt elég sok mindent kell megvenni, megrendelni a gyerekeknek, jó néhány csomagban lapul majd kis tasak (gyakran silica felirattal). Ne dobd ki, nagyon sokféleképp felhasználhatod!
2024. Augusztus 21.

Kis zacskó, benne apró gyöngyökkel – rengetegszer találtál már ilyet az újonnan vásárolt cipők, táskák, játékok, ruhák csomagolásában. Mit csináltál vele eddig? Jó eséllyel kidobtad – pedig egy csomó mindenre használhatnád otthon. Na de mi ez egyáltalán?

silica géles tasakok, mire jó a silica gél

Fotó: Getty Images

A kis tasakok apró silica gyöngyöket tartalmaznak, amelyek nagyon könnyen magukba szívják a nedvességet – épp ezért teszik őket a csomagolásba: hogy megakadályozzák a dolgok nedvesedését, penészedését. Gyakran teszik olyan áruk csomagolásába, amelyeket hajón szállítanak, de egyáltalán nem csak ilyeneknél használják. Ez a nedvességmegkötő hatás az, ami miatt később is nagyon jól jöhet majd, szóval ne dobd ki – pedig gyakran ráírják. De ez leginkább azért fontos, nehogy valakinek eszébe jusson megenni!

Mintha cukorka lenne?!?

Már miért ennénk meg? Lehet, hogy neked nem jutna eszedbe megkóstolni az apró gyöngyöcskéket, de ha kicsi gyerek kezébe kerül, neki lehet, hogy jó ötletnek tűnik – szóval fontos, hogy a piciktől tartsd távol. Ugyan nem mérgező, de nem emberi fogyasztásra való, fontos, hogy ne nyeljen le belőle a gyerek. Az apró golyócskáknál fennáll a félrenyelés veszélye, szóval legyél vele óvatos, és használd úgy, hogy a kicsi gyerek ne érje el – a nagyobbnak pedig mutasd meg, és magyarázd el, mi ez, miért nem szabad megkóstolni.

Na de lássuk, mi mindenre használhatod a silica géles tasakokat:

1. Izzasztó helyzetekre

Edzéshez, futáshoz vagy csak egy izzasztó séta közben használtad a fülhallgatódat? Dobd egy pohárba a silica géles zacsik közé, és nem lesz semmi gond.

2. Fülhallgató-balesethez

Az is megesik néha, hogy fülessel a füledben előrehajolsz, és kipottyan – bele valamilyen folyadékba. Kapd ki gyorsan, töröld (vagy ha szükséges, nagyon óvatosan öblítsd) le, majd mehet a silica géles zacskó mellé. (Még jobb, ha az előbb említett módon egy dobozban gyűjtöd a tasakokat, és közéjük tudod tenni.)

3. Ha esőben telefonáltál

A mai telefonok elvileg elbírnak egy kis esővel, főleg, ha csak szemerkélő esőben használtad, de ha biztosra akarsz menni, miután letörölgetted, tegyél rá néhány silicás tasakot.

4. Vigyáz a fotóalbumokra

Vannak régi, gyerekkori fotóalbumaid, esetleg még régebbi, szüleidtől, nagyszüleidtől hozzád került albumok, fotók? A fiókba, szekrénybe vagy dobozba, ahol tárolod őket, tegyél néhány tasak silica gélt, hogy megóvd őket.

5. Az iratok mellé is mehet

A bizonyítványok, szerződések, anyakönyvi kivonatok mellé, közé is mehet – főleg, ha a lakásotok, házatok könnyen párásodik.

6. Szezonális ruhák mellé is jó

Miután elpakoltad a nyári/téli ruhákat, cipőket, dobj néhány tasakot a doboz, zacskó tetejére. Ugyanúgy, ahogy a frissen vásárolt daraboknak jót tesz, ha van, ami magába szívja mellettük a nedvességet, ezeknek a ruháknak is fontos lehet.

7. Tegyél a dekoros dobozba

Hol tárolod télen a tavaszi, nyáron a karácsonyi dekort? A pincében? Padláson? Mehet a dobozba a picike tasak, jobban megőrzik a frissességüket a díszek – főleg, ha textil és papír, vagy egyéb természetes anyagból készült dekorációk is vannak közöttük.

8. Fűszeres dobozba is kerülhet

Ahogy vitaminos dobozokban is megtalálod, ugyanúgy a fűszerek mellé is mehet, hogy szárazon tartsa az őrleményeket, és jobban megőrizzék a minőségüket. Nem mérgező, mehet élelmiszerek mellé.

9. A fürdőben is jól jön

Ha a fürdőszobában tárolod a hajszárítót, hajformázókat, tegyél melléjük a tasakokból a szekrénybe, fiókba. Ahogy a borotvák dobozába vagy tartójába is jó, ha teszel páragyűjtő tasakot – tovább marad használható, ha száraz környezetben van.

10. Ha van horgász a családban

Az elpakolt horgászholmi nem biztos, hogy tökéletesen ki tud száradni, szóval nem árthat egy kis silica gél a tartókba, dobozokba vagy a szekrénybe.

11. Tedd az ékszeres dobozodba

Főként az ezüstöknek tesz jót, ha kevésbé nedves a környezet, de minden fém alkatrésznek számít, ha szárazabb a levegő körülötte.

12. Gyógyszeres dobozba is jó

Abba a dobozba vagy szekrénybe, ahol a vitaminokat, gyógyszereket tárolod, tehetsz pár tasaknyi silica gélt, hogy szárazon tartsák a levegőt.

13. Teheted a cipők közé

Sőt, akár bele is – segíthet, hogy jobban kiszáradjon a bélés és a talp, és ezáltal kvésbé alakuljanak ki a zavaró szagok. Persze ha összeizzadt sportcipőbe teszed, hamar megtelik nedvességgel, ilyenkor szárítsd ki, mielőtt újra használnád.

14. A sporttáskán is segít

Edzőstáskát, tornazsákot szintén nehéz kiszárítani, a silicás tasakok jó szolgálatot tehetnek. Ürítsd ki a táskákat amint lehet, ne tárold benne hosszan az összeizzadt ruhákat., majd tegyél bele jó néhány kis zacskót, mielőtt eltennéd.

Ki is száríthatod

Silica gyöngyöt egyébként nem csak a vásárlásnál kaphatsz, magad is vásárolhatsz ilyet. (A nagyobb, színes gyöngyöcskék még vonzóbbak lehetnek a kis gyerekek számára, figyelj rá, hogy ne kerüljön a kezükbe!!!) És többször is használhatod, ha figyelsz arra, hogy kiszárítsd időről időre – például így.

  • Melegítsd elő a sütőt 120 fokra – de ennél ne legyen melegebb, mert tönkre megy a silica.
  • Tedd a gyöngyöket sütőpapírra, készíts nekik fóliából „keretet”, hogy ne guruljanak szét. A kis tasakokat simán beteheted, nem kell kibontanod őket
  • Szárítsd a gyöngyöket egy-mésfél órán keresztül – egyszerre ne túl sokat, hogy ne legyen túl vastag a „gyöngyréteg”, ki tudjon száradni.
  • Ezután hagyd kihűlni a golyócskákat, majd újra használhatod őket.

Forrás: thepackingcompany.us, edcosupply.com, silicagel.hu, tunderidoktorneni.hu