Gyerek

Ezt csináld, ha ideges vagy

Egy egyszerű és vicces gyakorlat segíthet, ha tiszta ideg vagy – de akkor is, ha lehangoltnak érzed magad, szomorú vagy, esetleg valami miatt feszült.
2024. Augusztus 13.

Olyan jó lenne mindig kisimult, türelmes, nyugodt anyukája lenni a gyerekeidnek, igaz? Ez bizony gyakran nem egyszerű. A gyerekek is beleteszik a magukét abba, hogy néha pattanásig feszüljenek az idegeid, de az is előfordul, hogy nekik semmi közük a feszkódhoz, mégis rajtuk csattan, hiszen velük viselkedsz ingerülten például a munkahelyi problémák vagy a hétköznapi nehézségek miatt. Na ha azt veszed észre magadon, hogy kezdesz kiakadni, vagy már ki is akadtál, tedd meg azt az egyszerű dolgot, amit dr. Brooke Weinstein terapeuta ajánl: rázd le magadról!

fiatal nő vidáman táncol otthon, stresszoldás, feszültség levezetése

Fotó: Getty Images

Stresszoldás másképp

Na jó, ez így egy kicsit hatásvadász, de tulajdonképpen igaz: ha jó alaposan megrázod a tested, a végtagjaidat, az valóban segíthet enyhíteni a feszültséget. Somatic shakingnek, azaz szomatikus remegésnek hívja dr. Weinstein azt a regulációs vagyis önszabályozó technikát, amely során a szándékosan kiváltott remegés segít megszabadulni a testben felhalmozódott felesleges kortizoltól (stresszhormontól). Segít abban is, hogy az idegrendszer olyan állapotba kerüljön, hogy képes legyél fókuszálni, relaxálni és döntéseket hozni anélkül, hogy a túlgondolkodás csapdájába esnél.

Remegni jó

A jelenség egyébként valószínűleg neked sem ismeretlen, talán láttad már a kutyusodat, ahogy egy nagyobb ijedség után remeg egy kicsit, majd megy tovább, mintha mi sem történt volna. Természetfilmben láthattad, hogy az oroszlánok által üldözött gazella, miután sikerült megmenekülnie, egész testében remeg, majd folytatja tovább a dolgát (nem rágódik még napokig azon, mi lett volna, ha, esetleg mit is rontott el). De a pici gyerekeknél is láthatjuk ezt a remegést, ha valami számukra ijesztő, váratlan vagy fájdalmas dolog történik velük – mondjuk oltást kapnak vagy rájuk kiabálnak. Csak mi, felnőttek azt gondoljuk, hogy ez valami rossz dolog, hogy le kell állítani, mert nem jó a gyereknek. Sőt, ha mi magunk kezdenénk remegni, azt is problémaként éljük meg. Pedig ez a remegés egy teljesen természetes idegrendszeri reakció, amely a szervezet önszabályozásának része, és segít megszabadulni a stressztől. Nincs ebben semmi hókuszpókusz, a remegés segít a stresszes állapotban nagy mennyiségben termelődő, ám azután már szükségtelen, sőt hosszan a szervezetben maradva káros hatású hormonok eltávolításában. Erre épül például a TRE (Tension, Stress & Trauma Release Exercises) nevű stressz- és feszültségoldó, traumafeldolgozást segítő módszer, amely során speciális gyakorlatokkal váltanak ki a testben úgynevezett neurogén remegést, amely hozzájárul a stresszoldáshoz. A módszert képzett oktató segítségével ajánlott elsajátítani, de utána önállóan végezhető.

Csak táncolj!

Ám létezik egy ennél is egyszerűbb módszer, amely nagyon jól használható aktuálisan feszültséggel teli, stresszes, érzelmileg megterhelő helyzetekben, és amit dr. Brooke Weinstein ajánl. Ahogy ő mondja, 3 perc elég ahhoz, hogy kipróbáljuk, és általában sokkal jobb, ha feszült helyzetekben megmozgatjuk a testünket, mintha a „fejünkben ragadnánk”, vagyis azon aggódunk, morfondírozunk, feszülünk és agyalunk, hogy mit kellene, mit kellett volna, mit nem kellett volna vagy mi lehetne. Na de nézzük, mit is érdemes csinálni:

  1. Indítsd el a kedvenc dalodat (bulizós, jókedvre hangoló legyen)
  2. Tekerd fel a hangerőt
  3. Táncolj úgy, hogy rázod, mozgatod az egész tested – hagyd, hogy a térdeid és a könyökeid irányítsanak
  4. Ha jól esik, sóhajts nagyokat, akár nyögdécselhetsz is – bármi jó, amitől azt érzed, oldódik, enyhül a feszültség.
  5. Ne gondold túl, csak táncolj 3 percig, mozgasd és használd a tested

Ahogy Taylor Swift mondja a dalban: Shake it off – ez amúgy pont egy remek dal ahhoz, hogy kirázd magadból a feszültséget.

Tegyél magadért

Van azért még néhány dolog, amit megtehetsz, ha gyakran vagy feszült, ideges, lehangolt. Nem biztos, hogy épp mindegyiket meg tudod tenni, lehet, hogy valami épp nem megoldható, de keress olyat, amit mihamarabb meg tudsz valósítani, a többi pedig majd jöhet később.

  • Pihenj. Engedj magadnak időt arra, hogy ne csinálj semmi kötelezőt, csak pihenj.
  • Lassítsd le a légzésedet – legfőképp a kilégzést. Nem kell erőltetni, kényelmetlenné tenni, de ha nem kapkodod a levegőt, hanem lassabban lélegzel, az már nagyon sokat segít.
  • Menj a természetbe. Ha most nem fér bele egy kirándulás, akár csak pár percet sétálj egy parkban, ülj le a fűbe, figyeld egy fa lombját.
  • Beszélgess arról, hogy érzed magad olyannal, akiben megbízol.
  • És ne félj segítséget kérni.

Forrás: Instagram.com/brookeweinst