Kamasz

Segítség, a kamasz gyerekem szexelni akar!

Te mit tennél, ha pakolás közben egy csomag óvszert találnál a tinédzser fiad hátizsákjában? Lesokkolódnál, majd igyekeznél elfelejteni a dolgot, és úgy tenni, mintha mit sem történt volna? Esetleg magadból kikelve kérdőre vonnád és egyhetes szobafogsággal büntetnéd?
2022. Augusztus 26.

Valószínűleg te is érezted, hogy az imént felvázolt két lehetőség közül egyik sem tűnik ideálisnak. A gyerek megfelelő szexuális fejlődését, illetve a köztetek lévő nyílt, és bizalomra épülő szülő-gyerek viszonyt ezek a megoldások biztosan nem szolgálják.

De akkor mégis mit lehet tenni egy ilyen vagy hasonló helyzetben szülőként? Hogyan nézz szembe a ténnyel, hogy a cuki totyogósodból néhány év leforgása alatt hormonoktól fűtött, folyton feleselő, pattanásos kamasz lett – aki bármelyik pillanatban készen állhat felfedezni a szexualitását? Hogyan reagálj, mit csinálj, ha kiderül, hogy a gyerek szexelni készül?

A legtöbb pszichológus általában egyetért az első és legfontosabb szabállyal: sokkal kifizetődőbb, ha a szülők proaktívan, sem mint reaktívan kezelik a gyerekek szexualitását. Hogy ez alatt pontosan mit értünk? A következőkben elmagyarázzuk.

Legyél proaktív!

A proaktivitás azt jelenti, hogy igyekszel egy lépéssel a gyerek előtt járni: segítesz neki eligazodni a szexualitását övező útvesztőben, és amennyire csak lehet, felkészíted az esetlegesen rá váró nehéz helyzetekre. Ezzel szemben a reaktív szülő egy lépéssel a gyerek mögött jár: elkésett beszélgetésekkel, kétségbe esett tiltásokkal próbálja menteni a menthetőt, és bevonódni valahogy a kamasz gyereke privát életébe.

Egy proaktív szülő nem tabusítja otthon a szexualitást, éppen ellenkezőleg: arra törekszik, hogy a nemiség különféle témáiról már egészen korán, akár óvodás korban nyíltan és őszintén tudjon beszélni a gyerekével. Egy óvodásnak persze nem magáról a szexről kell mesélni – a fontos az lenne, hogy mindig az adott életkort érintő szexualitással kapcsolatos témák legyenek terítéken. Az óvodásoknál például arra van szükség, hogy a gyerekek viszonyba kerüljenek a saját testükkel, és megtanulják az összes testrészük helyes anatómiai nevét. De az is nagyon hasznos, ha a néhány éves gyerekek tisztába kerül az úgynevezett bugyiszabállyal, tehát azzal, hogy melyik testrészeikhez ki az, aki hozzányúlhat és ki az, aki nem. A szexuális abúzusok megelőzése miatt ez egy kifejezetten fontos téma.

Amikor a gyerek idősebb lesz, beszélgethettek arról, hogyan születnek a kisbabák, majd kitérhettek a pubertáskorban bekövetkező testi változásokra. Sok szülő ennél a pontnál állna meg a legszívesebben, de nincs mese, ha jót szeretnél a gyerekednek és persze az egész családnak, mindenféleképpen érdemes tovább menni, és ahogy a gyerek közeledni kezd a kamaszkorhoz előhozakodni az igazán kényes topikokkal is. A biztonságos szex, a beleegyezés fontossága, vagy például az intimitás formái mind-mind olyan témák, amelyeket még azelőtt érdemes felhozni, hogy a gyerek a gyakorlatban is bontogatni kezdené a szárnyait.

A proaktív hozzáállás nem csak a gyerek, hanem a te helyzetedet is nagyban megkönnyítheti. Ha már a korai években őszintén és nyíltan beszélgetni kezdesz a gyerekkel a szexualitásról, a későbbiekben, a tini korba lépve is sokkal egyszerűbbé válhat a nehezebb témák átbeszélése. Ráadásul így a gyerek sem fogja azt érezni, hogy mindenben titkolóznia kell előtted, jobban mer majd kérdéseket feltenni, és ha ne adj isten bajba kerülne, bátran mer majd hozzád fordulni.

Mikor és hogyan beszéljünk először a szexről?

Cory Silverberg szexedukációs szakember véleménye szerint a gyerekek 11 éves korára már el kell jutni a biztonságos szexről, a kölcsönös tiszteletről és beleegyezésről, illetve az intimitás formáiról szóló beszélgetésekhez. Első hallásra talán kicsit korainak tűnhet, ám a szakember szerint létfontosságú hogy időben sor kerüljön ezekre a témákra  – már kutatások is bizonyították, hogy a tizenévesek jobb döntéseket képesek hozni a szexuális életükkel kapcsolatban, amennyiben tisztában vannak  a kockázatokkal. Fontos, hogy szülőként beszélj neki a különböző fogamzásgátló típusokról, magyarázd el a működésük alapjait, és a szex lelki aspektusait se hagyd figyelmen kívül. Beszélgessetek a párkapcsolati kommunikációról, a kölcsönös örömszerzésre irányuló kapcsolatok fontosság, az udvarlásról. Mindeközben biztosítsd a gyerekedet arról is, hogy hozzád bármilyen kérdéssel, problémával bátran fordulhat.

Mit tegyünk, ha a gyerek szexelni akar?

Az ideális az lenne, ha a tinédzser gyereked saját maga hozná fel a szex vagy párkapcsolatok témáját, és őszintén beszámolna neked arról, hogy tetszik neki valakit, vagy esetleg a barátjával/barátnőjével már tervezik is megtenni azt a bizonyos következő lépést. Ez az ideális helyzet azonban csak ritkán fordul elő – már csak azért is, mert a kamaszkorba lépve a gyerekek hajlamosak zárkózottabbá válni, és még akkor sem feltétlenül mernek kényes témában a szüleikhez fordulni, ha korábban rendszeresen beszélgettetek a nemiséget érintő kérdésekről.

Ha a gyereked beavat a szex-szel kapcsolatos terveibe, vagy egyszerűen csak te érzed úgy, hogy a kamasz fiad/lányod hamarosan meg szeretné tenni ezt a lépést, a legtöbb, amit szülőként tehetsz, hogy annyi információt adsz át neki, amennyit csak tudsz, és segítesz meghozni a döntéseit. Legyél támogató, tiszteld a határait, próbáld meg vele átbeszélni azokat a témákat, amiket egy egészséges párkapcsolat és szexuális élet kialakításához mindenféleképpen tudnia kell. Cory Silverberg szerint akár egy doboz óvszert is vásárolhatsz neki, vagy elkísérheted a nőgyógyászhoz, hogy hormonális fogamzásgátlót írassatok fel. 

Bármennyire is kellemetlen belegondolni, előbb vagy utóbb minden gyerek szexelni fog – még a legszigorúbb büntetések és tiltások ellenére is. Ha szobafogságra ítéled, vagy eltiltod a barátaitól azért, mert óvszereket találtál a táskájában, csak annyit érsz el, hogy ellenséggé válsz a szemében. Ha viszont a gyereknek lehetősége van nyíltan beszélni veled a szexről, tiltások és szigorú szabályok nélkül is lehetőséged lesz hatni rá, és elérni, hogy megfogadja a tanácsaidat.