Anyajegyek
A bőrben egyenletesen elhelyezkedő festékképző pigmentsejtek bizonyos helyeken összetömörülnek, és a szokásosnál erőteljesebben működnek – így keletkeznek az anyajegyek. Örökletes tényezők határozzák meg az anyajegyek helyét, számát és nagyságát.
A nagyon sötét vagy nagy kiterjedésű, szabálytalan szélű anyajegyeket mutassuk meg bőrgyógyásznak. Ezek ugyanis nagyobb valószínűséggel fejlődhetnek rosszindulatúvá. Az orvos rendszerint évente egyszeri ellenőrzést javasol. Ilyenkor lefényképezi az anyajegyet, hogy az esetleges változás nyomon követhető legyen. Kisgyerekeknél rendkívül ritka a melanóma (rosszindulatú bőrdaganat) kialakulása.
Az anyajegyet akkor szokták eltávolítani, ha olyan helyen van, ahol esztétikai szempontból zavaró, vagy ahol rendszeres fizikai inger éri, vagy fogja érni, például a későbbi melltartó pántjának vonalában.
Benőtt köröm
A kézujjak körmeit lekerekítve vágjuk, a lábujjakét egyenesen, hogy megelőzzük a benövéseket. A körömágy bőre sokszor ránő a körömre, majd felszakadozik, szálkásan kiáll. Ezt a kisgyerek letépegeti, és így sebes, gyulladt lesz ez a terület. Fürdés után tologassuk vissza gyengéden saját körmünkkel a kisgyerek körmén a felpuhult lenőtt bőrt, majd kenjük be A-vitaminos olajjal.
Hetente kétszer-háromszor ápoljuk így a kisgyerek kezét, ezzel megelőzhetjük a beszakadást, töredezést, és az ebből következő körömrágást. A lábujjak körmeit feltétlenül vágjuk rövidre, mert különben a szoros cipő is visszanyomhatja, a zokni szálai pedig beleakadhatnak. Fürdés után hetente egyszer lábápolásra is kerítsünk sort!
Leggyakrabban a nagylábujj külső és belső körömágya gyullad be. Ne vagdaljuk, piszkáljuk! Éjszakára tegyünk rá paradicsomos vagy tejfölös borogatást. Kis zsebkendővel és műanyag fóliával tekerjük körbe a tejföllel bekent, gyulladt területet. Ha két-három éjszaka nem hoz teljes javulást, forduljunk orvoshoz.
A kicsi lábujjon olyan apró a köröm, hogy szinte észre sem vesszük, hogy beszakadt, pedig ez gyakran megtörténik. Ragasszuk le addig, amíg a beszakadt rész teljesen lenő, akkor vágjuk le a sérült részt. A lábon a legkisebb sérülés is egész napos fájdalmat okoz, ezért különösen figyeljünk a lábfej ápolására.
Csalánkiütés
Szinte mindenki találkozott már ezzel a jelenséggel: a bőr egyes részein szinte egybefolyó, erősen viszkető duzzanatok jelennek meg, hasonlítanak arra, amilyen a bőrünk lesz, ha csalánok közé lépünk csupasz lábszárunkkal. Jó tudni, hogy a csalánkiütés (orvosi nevén urticaria) a leggyakrabban ételérzékenység jele, és általában néhány órán vagy legfeljebb egy-két napon belül elmúlik.
Érdemes megfigyelnünk, mikor, milyen étel vagy italféleségek elfogyasztása után jelennek meg a kiütések. Ha több alkalommal ugyanaz az étel okoz gondot, egyértelmű, hogy törölnünk kell az étlapról. Sokszor az eper, a málna, a tojás kerül gyanúba, ezek gyakran okoznak allergiát. Más is okozhat csalánkiütést, például széruminjekció, méh- vagy szúnyogcsípés, gyapjúruházat, kísérhet egyes betegségeket, de lehet, hogy egyáltalán nem derül fény a kiváltó tényezőre.
Kenjük be a kiütéseket Fenistil géllel vagy más viszketést csillapító szerrel, vagy ültessük a gyereket meleg szódabikarbónás fürdőbe. Egy kádnyi vízbe két csésze szódabikarbónát szórjunk.
Ekcémás bőr
A kezdetben száraz, hámló bőrön fokozatosan piros, viszkető foltok alakulnak ki, csecsemőkorban leginkább a fejen, hónaljban, majd később a könyök-, térdhajlatokban. Csillapítsuk a viszketést, segítsük a sebes területek hámosítását, és próbáljuk kideríteni, mire lehet allergiás a kicsi. Gyakori, hogy a tej és a tejtermékek okozzák a bőrtüneteket.
Vajon javul a helyzet, ha próbaképpen egy hónapig nem adunk semmilyen tehéntejfehérjét? A kisgyerek nagyon szenved a viszketéstől, ezért vakarózik. Ez azonban nem csillapítja a kínt, hanem tetézi: a bőr kisebesedik, fáj, gombás vagy baktériumos felülfertőződés is előfordulhat.
Viszketési roham esetén tegyünk fekete teás, vagy csak hideg vizes borogatást az érintett felületre (a teafiltert kifőzzük, lehűtjük, és nedvesen helyezzük fel). Fokozza a jótékony hatást, ha előzőleg zsíros krémmel kenjük be a bőrt. Laza szövésű pamut vagy selyem ruhaneműt adjunk rá. A gyapjú viszketést okoz, a nejlon, viszkóz, poliészter alatt befülled a bőr.
Ha mégis rendszeresen véresre vakarja magát, adjunk rá laza szabású, szellős, csuklójánál szorosan záródó hosszú ujjút, így nehezebben fér a viszkető részhez. A friss levegő és a napfény jót tesz, a fülledt, párás vagy száraz, hideg idő és a stressz ront a helyzeten. Mindenképpen kerüljük a bőr további kiszárítását. Semmiképp se fürösszük naponta, a rövid, célirányos zuhanyozás, sőt néha a “cicamosdás” is elég.
Szappan helyett fürösztő kenőcsöt (hydrophilium nonionicum) használjunk, vagy cseppentsünk a fürdővizébe olajat. Az orvos rendszerint kortizontartalmú kenőcsöt ír fel a heveny tünetek kezelésére.
Viszket, hámlik, sebes
Az atópiás ekcémának is nevezett neurodermitisz leggyakrabban csecsemő- és kisgyerekkorban kezdődő panasz. A bőr száraz, kínzóan viszket, és az állandó vakarás következtében kisebesedik. Ebben az állapotban könnyen felülfertőződhet. Az esetek hatvan százalékában örökletes tényezőkre vezethető vissza, a vér szerinti családtagok körében is előfordul ez a bőrprobléma. Gyakran társul a bajhoz valamilyen allergia (állati szőr, házipor, egy-egy ételféleség).
A betegség nem gyógyítható, de tünetmentes és fellángoló időszakok váltogatják egymást. Kritikus időszakokban rendszerint kortizontartalmú kenőcsöt rendel az orvos, míg enyhébb tünetekre más, hosszú hatóidejűek is megfelelnek. Fontos, hogy a tünetmentes időszakban se hagyjuk kiszáradni a bőrt.
Kerüljük a hosszas kádfürdőket, rövid zuhanyozás, lemosás és olajos kenegetés elegendő a tisztálkodáshoz. Puha, szellős ruhaneművel elkerülhetjük a bőr dörzsölését, irritálását. Figyeljük meg, milyen alkalmakkor lángolnak fel a tünetek: milyen ételeket fogyasztott a kisgyerek, milyen ruhaneműt hordott, változtattunk-e a jól bevált mosószeren, öblítőn. A stresszhelyzet (testvér születése, közösségbe járás, költözés) rosszabbodást okozhat.
Fehér foltok a bőrön
Ha a lebarnult bőrön körülbelül egyforintos nagyságú fehér foltok tűnnek fel, valószínűleg gombás bőrfertőzésről van szó (pityriasis versicolor). A leginkább az arcon előforduló foltok viszkethetnek, vagy akár teljesen panaszmentesek is lehetnek, érintésre kissé hámlanak. A gomba gátolja a bőr festékanyagának termelődését, ezért a megtámadott bőrfelület fehér marad. Bár különösebb gondot nem jelent, forduljunk bőrgyógyászhoz, egy egyszerű, gomba elleni kenőccsel orvosolni lehet a bajt.
Hajhullás
Az első bébihaj elveszítése után általában nem jellemző a feltűnő hajhullás. Azonban előfordulhat, hogy gombás bőrfertőzés következtében kialakuló, kör alakú, kopaszodó, piros szélű foltokat fedezünk fel a fején, és azt látjuk, hogy sokat vakarózik a kicsi. Az orvos általában gombaellenes hatóanyagot tartalmazó sampont és gyógyszert is javasol.
Ilyenkor nem árt, ha azt is kiderítjük, honnan származik a fertőzés, hiszen csak így kerülhetjük el a betegség kiújulását. Családtagtól, fésű, törülköző, ágynemű közvetítésével? Ebben az esetben ügyeljünk az eszközök gondos tisztántartására és arra, hogy mindenki a sajátját használja.
Ha más családtagnál is fellép a fertőzés, természetesen őt is kezelni kell. Az ágyba, a kicsi játszószőnyegére is odafekvő háziállattól is eredhet a gomba, ilyenkor a bundáján is hasonló kör alakú foltokat láthatunk. Mutassuk meg a házikedvencet az állatorvosnak, az ő gyógyítására is léteznek hatékony készítmények.
Herpesz
A különböző krémek, ecsetelők segítenek a hólyagok mielőbbi gyógyulásában, ám a kórokozóval szemben nincs hatásos ellenszer. A szervezetben lappangó vírus akkor okoz panaszokat, ha az immunrendszer éppen legyengült állapotban van.
Már kis megterhelés is elegendő a védekezőrendszernek, hogy “feléledjen” a herpeszvírus. Így a kellemetlen hólyagok kísérő tünetként jelentkezhetnek akár nátha, gyomorrontás esetén, vagy zaklatottabb napok, kevesebb pihenés után, de a kifújt, kicserepesedett, nyalogatott száj igénybevett bőre, a kipirosodott orrkörnyék is elég ok a herpesz megjelenésére.
Egy-egy ételféleség is “bűnös” lehet, ha az emésztőrendszert megterheli, allergiás rá a kisgyerek, vagy savtartalma kimarja a száj környékét. Figyeljük meg, mikor szokott kisgyerekünknél előjönni, és igyekezzünk megelőzni ezeket a helyzeteket.
Tipp: A gyógyszertárakban készített pasta lassari sűrű, fehér, cinktartalmú kenőcs, mely gyorsan leszárítja az induló ajakherpeszt.
Pelenkakiütés
Hogyan néz ki? A pelenkázott terület kipirosodik, majd kisebesedik.
Milyen korú gyereknél a leggyakoribb? Minden pelenkás gyereknél előfordulhat.
Mi okozza? A rosszul szellőző, fóliaborítású papírpelenka, allergia a krémre vagy textilpelenkánál a mosószerre, öblítőre, a mechanikus dörzsölés okozta irritáció, a széklet és a vizelet izgató hatása vagy akár kórokozó is, például a szájpenésszel összefüggő gombás fertőzés. Az élénkvörös, szinte fénylő popsi, amelynek szélén apró pöttyöcskék vannak, gombára utal. Ilyenkor nem elegendő a szárítás-levegőztetés, gombaölő kenőcsre is szükség van.
Mit tehet a szülő? Segít a szokásosnál gyakoribb pelenkacsere, a popsi rendszeres és hosszú ideig tartó szellőztetése, valamint az orvos által felírt hámosító, gyulladáscsökkentő kenőcs. Nem szabad vastagon bekrémezni a gyerek popsiját. Ha a gomba a bűnös, csak jobban szaporodik a tápláló krémektől. A szárazság, a világosság sokkal jobban elősegíti a gyógyulást.
Mennyi idő alatt múlik el? Néhány óra alatt kialakulhat, de a gyógyulás akár hetekig is eltarthat. A meleg, nedves közeg segíti a kiütés terjedését. Nem veszélyes, de roppant fájdalmas a sebes popsi, ezért rosszul alszik és étvágytalan a gyerek.
Ótvar
Hogyan néz ki? Általában az arcon, a száj körül jelennek meg a piros foltok, de a test bármely részén, főleg ízületek felett is előfordulhatnak. Ezekből a pörsenésekből pár nap alatt gennyes pattanások alakulnak ki. A megrepedt kiütésekből összefolyó, nedvedző felületen egyre vastagodó pörk képződik. Különösen fürdés után és ágymelegben viszket.
Milyen korú gyereknél a leggyakoribb? Jellemzően a közösségbe járó gyerekek adják át egymásnak.
Mi okozza? Gennykeltő baktérium. A közös pohár, evőeszköz, puszilkodás segíti, a gyakori kézmosás, a személyes higiéniás szabályok betartása gátolja elterjedését, ám a közvélekedéssel ellentétben nem a mosakodás hiánya okozza. A beteggel érintkezésbe kerülő tárgyakat, törülközőt naponta fertőtleníteni, mosni kell, hogy gátoljuk a fertőzés továbbterjedését. Újszülöttekre és csecsemőkre különösen veszélyes, mert nagy bőrfelületet érinthet.
Mit tehet a szülő? A pörkök eltávolítása után fertőtlenítő ecsetelővel és krémmel kezelve gyorsan elmúlik. A száraz pörköket semmiképpen nem szabad erőszakosan letépni. A legjobb, ha 15-20 percig áztatjuk meleg kamillateás borogatással, majd finoman eltávolítjuk a száraz részeket, és a helyét ezután bekenjük az orvos által felírt szerekkel. Ha a külső kezelés nem használ, antibiotikum adására is szükség lehet.
Mennyi idő alatt múlik el? Kezelés nélkül egyre rondább, gennyesebb lesz, de megfelelő szerek segítségével három-négy nap alatt nyom nélkül elmúlik. Ameddig látható nyoma van, a gyerek nem mehet közösségbe.
Mit nem szabad tenni? Vakarni, mert a körmök továbbviszik a fertőzést, az elvakart pörkök helyén pedig maradandó hegek éktelenkedhetnek.
A makacs szemölcs
Szemölcsöt sajnos könnyű beszerezni, ám annál nehezebb megszabadulni tőle. Mintegy ötven különböző vírus terjesztheti, és ezek igen életképes fajták, akár húsz hónapig is szunnyadhatnak a cipőben, kövezeten, fapadon.
Fontos tehát a megelőzés: uszodában adjunk papucsot a gyerekre, ne engedjük, hogy csupasz popsival leüljön valahová, és ne adjunk rá más által használt lábbelit. Ha már kialakult a bőrön a szemölcs, forduljunk bőrgyógyászhoz. Akár az általa rendelt szerrel, akár a gyógyszertárban vény nélkül kapható kenőccsel vagy géllel ecseteljük, hosszú időt vehet igénybe a gyógyulás.
Az esetek harmadában-felében visszatér a szemölcs még akkor is, ha előzőleg teljesen sikerült eltüntetni. Ha nagyon zavaró helyen van, például a talpon, az orvos helyi érzéstelenítéssel távolítja el. Az is gyakran előfordul, hogy magától meggyógyul.
Viszket a bőre
Allergiás, ekcémás bőrtüneteknél a szülők legnagyobb gondja, hogy megakadályozzák a vakarózást. Ugyanakkor ördögi kör alakul ki: ha viszket a bőr, a kisgyerek önkéntelenül elkezdi vakarni, s ezzel tovább rontja a helyzetet.
– Erős, szorító, lassú mozdulatokkal kenjük be a viszkető bőrt azzal a kenőccsel, amit a bőrgyógyász javasolt. A gyengéd érintés sokszor fokozza a viszketést, a kíméletes dörzsölés enyhíthet rajta.
– Használjunk fürdőolajat, ez segít a száraz bőrön. Egyébként hasznosabb a hűvös zuhanyozás. Hirtelen viszketés esetén is jó, ha hideg víz alá tartjuk az érintett testfelületet.
– Gondosan válogassuk meg a ruhatárát. A szellős, vékony, bő szabású, festetlen len és pamut alapanyagú ruhákban kevésbé viszket a bőr, mint a testre tapadó, kétes összetételű vegyszerekkel festett, műszálas holmikban. Gyapjút, angórát vagy más bolyhos és szúrós anyagot egyáltalán ne adjunk rá. A bő ingujj szorosan gombolódó kézelővel levegős viselet, mégis megakadályozza, hogy a kicsi könnyen hozzáférjen a sebesre vakart könyökhajlathoz.
– Ha látjuk, hogy szorong, nő benne a feszültség, javasoljunk fogócskát vagy más mozgást a szabadban, locsoljuk le egymást a kertben. Mozgás közben felszabadul a felgyülemlett energia, és jókedvhormonok termelődnek.
További cikkeink bőrbetegség témában:
Forrás: Kismama magazin