Kisgyerek

Ezért hasznos a gyereknek a játék a homokkal

Milyen előnyei vannak a kisgyerekedre nézve, ha a homokkal, a homokozóban játszik? Mutatunk néhány szuper játékötletet is!
2023. Június 30.
kislány homokkal játszik
(Kép forrása: Getty Images)

Akár várat épít, akár lapátolja, szitálja, vagy egyszerűen csak tapicskolja, dagasztja, a homokkal való játéknak számos előnye van a gyermeked fejlődésére nézve. Ez egy remek nyári szenzoros (érzékszervi) játék, ami során tényleg csak a kreativitásra és fantáziára van bízva, hogy mit csinál majd a kisgyerek.

Fejleszti a finommotoros készségeket

Akár egyedül, akár veled vagy testvérekkel, barátokkal játszik a homokozóban, a homokkal való játék remekül fejleszti a kisgyerek finommotorikáját. A lapát és a különböző formák használata, a kisautó vontatása, a várak és árkok építése, a vizes homok formálása a kezeivel, kavicsok, gallyak, kagylók vagy más apróságok beleépítése az alkotásába – ezek mind munkára fogják a keze, az ujjai apró izmait. Azért fontos, hogy ezek a kisebb izmok jól fejlettek legyenek, mert ezekre van szükség ahhoz is, hogy az evőeszközt vagy az íróeszközöket is tudja irányítani.

A finommotorika mellett a kéz-szem koordináció is fejlődik a játék során, hiszen az építés és alkotás során szüksége van a kezei és szemei együttes munkájára. Egy olyan egyszerűbbnek tűnő dolog, mint a homok kiásása és vödörbe lapátolása nagy koncentrációt és koordinációt igényel.

Különböző textúrákkal ismerkedik

A puha, mégis szemcsés homok egy újfajta textúrát jelent, ami változik attól függően, mennyire vizes. A játék során a vizet is tudja tapicskolni a kicsi, és összehasonlítani a homok textúráját a kaviccsal, fával, fűvel, betonnal, stb., ami kiemeli az egyes felületek érzetét.

Fejlődnek a szociális készségei

A közös játék során olyan szociális készségei fejlődhetnek a gyereknek, mint az osztozkodás és az együttműködés a közös eszközhasználattal, a kommunikáció, a konfliktuskezelés vagy a problémamegoldás. A játékok során ezeknek a készségeknek a fejlődése képezi az alapját annak, hogy később majd a valódi problémákat és kihívásokat is meg tudja oldani.

Fejleszti a nyelvet és a szókincset

A játék során észrevétlenül fejlődik a szókincs, ahogy új szavakat hall a kisgyerek, amelyek erre a környezetre jellemzőek. Ezért is érdemes mindent ”verbalizálni”, elmondani, hogy mi történik az egyes tevékenységek során, megnevezni a játékokat. A játékok és a környezet leírása mellett olyan szavakat is tanul a gyerek, mint a több, kevesebb, üres, teli, megtöltjük, kiürítjük, amikkel alapszintű ismeretet kap matematikai, mennyiségi fogalmakról is.

Matematikai és tudományos fogalmak

Az alapvető szám- és matematikai fogalmakról a homokozóban történő játék során is tanul a kisgyerek. Ismerkedik a mennyiségekkel, a térfogattal, a kapacitással, megvizsgálhatja, hogy ha kanalazza a vödörbe a homokot, egyszerre kevesebb kerül bele, mint ha lapátolja vagy egy formával meri bele. Emellett olyan alapvető természettudományos dolgokkal is ismerkedik, mint hogy mennyit változik a homok, ha vizes lesz vagy éppen újra kiszárad, mennyire más a textúrája és a hőmérséklete a mélyebb rétegekben, ha gödröt ás, vagy ha nagyobb mennyiségű vizet önt rá, akkor csak lassabban tudja beszívni azt a homok.

Kreativitás

A játék a homokkal vitathatatlanul kreatív tevékenység, maga az alkotás – és persze gyakran az ezzel járó rombolás is. Egy adag homokból a játékai, eszközei segítségével hoz létre valamit a gyerek, kísérletezve, a fantáziájával elképzelve. Megoldásokat talál rá, hogyan tud árkot ásni a vár köré, és erre hidat építeni, hogyan készíthet ”dekorációt” és ”gyertyákat” a homoktortára gallyakkal, kavicsokkal, vagy éppen hogyan áraszthatja el vízzel a homokhegy üregét – ezzel fejlődik a képzelőereje és a tervezési készségei.

Néhány játékötlet a homokkal

Kincsvadászat

Ezt játszhatjátok homokozóban, vagy akár egy vödörbe vagy műanyag dobozba töltött homok segítségével is. Rejts el különböző tárgyakat, játékokat a homokban, hogy a kisgyermeked kiáshassa azokat, vagy a műanyagládás változatban a kezével kikutathassa. Instruálhatod is, hogy merre keresgéljen.

Homok-művészet

A homokba tud rajzolni képeket a kicsi, az ujjával vagy gallyakkal, de akár vízzel is készíthet különböző mintákat. A homok felhasználásával még papíron is tudtok képeket csinálni, amihez csak egy kis ragasztóra van szükség. A homokozóban pedig tud képeket kirakni különböző kavicsokkal, kagylókkal, ágakkal, levelekkel, vagy mesterien kidekorálni a homokból készült süteményt.

Játék a textúrákkal

Ehhez semmi másra nincs szükség, mint homokra és vízre, és már mehet is a kísérletezés! Milyen lesz a tapintása, minél több víz kerül a homokra? Mikor lesz olyan az állaga, hogy azt meg lehet formázni? Ha pedig már vizes a homok, építeni is tudtok!

Szerepjátékok

Remek környezet lehet a homokozó egy kalózos szerepjátékhoz, vagy éppen építkezéshez, pláne, ha a játékautókat is magatokkal vittétek. De nyithat cukrászdát is a gyerek, vagy éppen lovagos-sárkányos játék is lehet a várépítésből. Csak a képzelőerejére van bízva!

(Források: pathways.org, empoweredparents.co, bbc.co.uk)