Kisgyerek

Ezért ébredhet sírva a kisgyerek éjszaka

Milyen okai lehetnek annak, ha éjszaka sírva ébred a kisgyermeked, és mit lehet tenni ilyenkor?
2022. Október 13.
kisgyerek sírva ébred
Miért ébredhet sírva éjszaka?

A kisgyerekek alvását hasonló dolgok zavarhatják meg, mint a babákéit, de ahogy a gyermek nagyobb lesz, néhány újabb alvási nehézség is szóba jöhet. Melyek a leggyakoribb okai annak, ha a kisgyerek sírva ébred?

Rémálmok

Zaklatottan, ijedten ébredhet a kisgyermek a rémálmok miatt. Ritkábban a 18 hónapos vagy annál idősebb gyerekek éjszakai rémülettel is küzdhetnek. Ilyen esetben nincsenek ébren (az alvásuk legmélyebb szakaszában vannak), de előfordulhat, hogy sikoltoznak, szapora a légzésük, izzadnak és dobálják magukat. Ez ijesztőnek tűnhet, de érdemes tudni, hogy az éjszakai rémület ártalmatlan, és fontos, hogy nem szabad felébreszteni belőle a gyermeket.

Fogzás

A fogzás kisgyermekkorban is tart, így a 2-3 éves gyermek alvását is megzavarhatja a fogzás. Tapasztalhat fájdalmat és diszkomfortérzetet is, és emiatt felébredhet éjszaka. Ha gyakran veszi a kezét vagy tárgyakat a szájába, az ínye vörös és duzzadt, az jelezheti, hogy hogy hamarosan új fogai bújnak ki.

Alvási regresszió

Alvási regressziót sem csak a babák tapasztalhatnak. Ha a kisgyermek rutinja felborult, akkor az alvásában is lehet drasztikus változást tapasztalni. Ilyenkor sírva ébredhet az éjszaka közepén, és utánad kiálthat.

Szeparációs szorongás

Szintén a babákhoz hasonlóan a kisgyerekekre is jellemző lehet a szeparációs szorongás, ami gyakran 15-18 hónapos kor körül tetőzik. Ilyenkor a kisgyermek arra ébred éjszaka, hogy egyedül van a kiságyban, és erre reagálhat sírással vagy hisztérikus sikoltozással. Idővel ki fog nőni ebből az életszakaszból.

Betegségek

Ha valamilyen betegséggel küzd a kisgyermek, jelezheti, hogy szüksége van a gondoskodásodra nappal és éjszaka is. A láz, a hányás, a fülgyulladás, az orrdugulás, vagy bármilyen fájdalom miatt felébredhet, és sírhat vagy sikoltozhat az éjszaka közepén.

Mit tehetsz, ha éjszaka sírva ébred fel a kisgyermeked?

Ha korábban mélyen aludt, de éjszaka idegesen, sírva ébredt fel a kisgyermeked, van néhány módszer, amellyel megnyugtathatod, és segíthetsz neki abban, hogy vissza tudjon aludni.

Ha rosszat álmodott, annak a fejlődésben lévő képzelete lehet az oka. Ilyenkor gyakran már néhány perc nyugtatás segíthet, hogy visszaaludjon, és ha kéri, maradj vele, amíg újra elalszik. Ne aggódj, ha nem akar beszélni arról, hogy mit álmodott – néha a rémálmok egyébként is csak egy félelmetes érzésként jelentkeznek. Ha éjszakai rettegésről van szó, akkor is próbálhatod megvigasztalni, de ne ébreszd fel. A lehető legjobb ilyenkor, ha hagyod, hogy lefusson az éjszakai rettegés, és közben ügyelsz arra, hogy biztonságos legyen a környezete, hogy ne tudjon megsérülni. Az éjszakai rettegés gyakran kapcsolódik az alváshiányhoz, ezért fontos ilyenkor is ragaszkodni a megszokott alvási rutinhoz és ütemtervhez.

Ha a gyermeked korábban egyébként jó éjszakai alvó volt, az ébredések gyakori okai között lehetnek a betegségek, a szeparációs szorongás, vagy a fejlődésben bekövetkezett ugrás is. Ilyenkor először is győződj meg arról, hogy a gyermeked általában eleget alszik-e. Ugyanis minél kevesebbet alszik, ha túl fáradt, az megnehezíti, hogy lefekvés előtt meg tudjon nyugodni és át tudja aludni az éjszakát. Ezért fontos, hogy következetes legyél a napközbeni alvásokat illetően, és este időben tedd le aludni.

Amikor éjjel felébred, menj oda hozzá, nyugtasd meg, vigasztald. Mondd el neki, hogy ott vagy, hogy minden rendben van, de kerüld a túl sok beszélgetést vagy a lámpa felkapcsolását, mert az megnehezítheti a visszaalvást. Időbe telhet, amire újra nyugodtan alszik éjszaka, de az alvási rutin következetes betartása segíthet ebben.

Forrás: babycenter.com

Nyitókép forrása: Getty Images