Idén március 27-én, vasárnap hajnali 2-kor állítjuk 1 órával előre az óráinkat, ezzel kezdetét veszi a nyári időszámítás. Ezután a nappalok hosszabbnak tűnnek majd, tovább lesz világos, azonban a dolog rossz oldala az alvás eltolódása.
De van néhány módszer, amelyek segíthetnek minimalizálni az óraátállítás hatásait. Rachel Gorton, a mother.ly alvásszakértője, okleveles csecsemő és kisgyerek alvásspecialista a következő tippeket javasolja.
Készüljünk úgy, hogy előző este korábban fekszünk le
A lefekvés időpontjának eltolása egy kicsit bonyolult lehet, ezért az egyszerűség kedvéért a szakértő azt javasolja, hogy előző este korábban feküdjünk le. Így továbbra is kipihenten ébredhet a család.
Vannak, akik azt javasolják, hogy az óraátállítást megelőzően több éjszakán keresztül is tegyünk így, és legyen fokozatosan egyre korábban a lefekvés ideje, de Gorton úgy látta, hogy ez több zavart okoz, mint hasznot. Ha az előző éjszakára összpontosítunk, akkor is ugyanannyit alszunk, mint általában, mert a szervezetünk természetes módon a szokott időben ébred fel.
Hasonlóan egy másik időzónába való utazáshoz, időbe telik, amíg a belső óránk is átáll, függetlenül attól, hogy mennyire készülünk előre. Általában jó ötlet korábban lefeküdnie a gyerekeknek is, elkerülve, hogy túlzottan fáradtak legyenek.
Világosság és sötét
A szervezetünk belső alvási ciklusait (a cirkadián ritmusunkat) a világosság és a sötétség szabályozza, és erősen hatással van rá a környezetünk. Ez az oka annak, hogy sokan felébredünk, amikor felkel a nap, és álmosnak érezzük magunkat naplemente után.
A gyerekek 24 órás alvási ciklusának szabályozásában segíthet, ha reggel először fénynek vannak kitéve, és gondoskodunk arról, hogy a szobájuk sötét legyen lefekvéskor és az alvásidőben. Ha a kisgyermek alvásideje korábban van, a nappalok hosszabbodásával nehezebb lehet letenni aludni, ezért ilyenkor jó választás lehet a sötétítő, a redőny használata.
Következetes rutinok
Az időbeosztás kissé kaotikusnak tűnhet, amikor a nyári időszámításba lépünk, aminek a hatásait gyakran a gyerekek tapasztalják a leginkább. Éppen ezért még ilyenkor is nagyon fontos, hogy ragaszkodjunk a kialakult rutinhoz, és csak kisebb változtatásokat hajtsunk végre.
- Kapcsolódó: A téli időszámítással járnánk jobban
Legyünk türelmesek
Az alváshiány hatásai az egész családot érinthetik – bár a szervezetünk előbb-utóbb alkalmazkodik, egyeseknek ez nehezebben mehet, mint másoknak. Ha azt látjuk, hogy az óraátállítás után a hisztik kicsit gyakoribbá válnak, emlékeztessük magunkat arra, hogy az alváshiány lehet a ludas. A szakember szerint érdemes beiktatni több csendes pihenőt, és akár még egy plusz szundikálást is, amíg mindenki alkalmazkodik ehhez az új időszámításhoz.
Forrás: mother.ly