Ha nem akarsz pazarolni, fontos számodra a fenntarthatóság, vagy épp csak káoszmentes, rendezett konyhát szeretnél, az új trend, a kapszulakonyha abszolút neked való! A lényege, hogy felismerd: nem kell rengetegféle alapanyaggal, összetevővel zsúfolt konyhában főzni, sokkal praktikusabb, hatékonyabb, kényelmesebb és gazdaságosabb, ha azokra a dolgokra fókuszálsz, amelyek a te főzési szokásaidhoz passzolnak, számodra a legfontosabbak és a leghasznosabbak.
Vagyis olyan dolgokkal töltöd meg a konyhaszekrényeket és a kamrát, amelyeket a hétköznapi főzések során a legtöbbször használsz, és amelyek jól kombinálhatók egymással azokban az ételekben, amelyeket a leggyakrabban főzöl.
A Woman and Home szakértője rengeteg okot tud arra, miért érdemes a kapszularendszerrel átalakítani a konyhát:
- Nincs felesleges pazarlás, megromlott, kidobásra ítélt alapanyagok
- A tervezésnek köszönhetően kevesebb az impulzusvásárlás, és amiatt a később feleslegessé váló alapanyag
- Így kevesebb pénz „folyik el” élelmiszerre
- Sokkal rendezettebb, átláthatóbb lesz a konyha
- Könnyebb az így szervezett konyhában rendet tartani
- Mindig kéznél vannak a legszükségesebb alapanyagok
- Emiatt a főzés is gyorsabb és hatékonyabb lehet
- És kreatívabb is, hisz igyekszel majd mindent megoldani abból, ami otthon van, és ügyesen felhasználni a maradékokat
Hogyan tervezz kapszulakonyhát
Elsőre ijesztő lehet, de valójában csak az elején igényel komolyabb tervezést és energiabefektetést.
1. Szelektálj
Nézd át alaposan a konyhaszekrényeket és a kamrát, és szelektálj.
- Amit nem használsz, de más még esetleg hasznát venné, ajándékozd, adományozd el.
- Gondold át, melyek azok az alapanyagok, amelyeket a leggyakrabban használsz, és melyek kerülnek egy idő után a polcok hátuljára.
- Ami lejáratközeli, abból igyekezz készíteni valami finomat.
2. Analizálj
Vizsgáld meg gondolatban a főzési-sütési szokásaidat: milyen ételeket és milyen eszközökkel készítesz leggyakrabban, legszívesebben. Ez alapvető ahhoz, hogy jól meg tudd tervezni a kapszulakonyhádat. Készíts egy válogatást a kedvenc receptekről, kedvenc ételekről.
3. Listázz
Jöhet a lista a leggyakrabban használt összetevőkről, alapanyagokról, hozzávalókról. Ez képezi majd a kapszulakonyhád magját. Valószínűleg ez érződik majd a legnagyobb lépésnek, de ha egyszer megvagy vele, akkor ezzel már nem kell foglalkoznod sokat, a fix listát kell folyamatosan ellenőrizned és kiegészítgetned. Amit heti szinten használsz, az menjen erre az alaplistára, de ami havonta-kéthavonta kerül csak elő, annak nem itt a helye. A listáz is oszd kisebb szekciókra:
- Húsok
- Zöldségek-gyümölcsök (friss és fagyasztott)
- Testermékek
- Fűszerek
- Tészták
- Alap összetevők (liszt, cukor, só, sütőpor)
4. Töltsd fel a konyhád
Ha megvan a lista, töltsd fel a készleteket és indulhat a főzőcske. Fontos, hogy legyél rugalmas és kreatív, bátran módosítsd a listát, semmi nincs kőbe vésve. A lényeg, hogy neked, nektek komfortos legyen, és ne halmozz fel felesleges dolgokat. A gyakorlatban alakul majd a lista, igyekezz úgy szervezni, hogy megkönnyítse a dolgodat, és ne plusz feszültséget generáljon. Ha mintára, hasznos példára lenne szükséged, itt, itt és itt találsz angol nyelvű listákat kapszulakonyhához.
Forrás: Womanandhome.com