Ezúttal az interaktív mozgásokkal foglalkozunk. Már eddig is hihetetlenül gazdag világ tárult elénk, olyan bonyolult és revíziós mozgásokról szereztünk tudomást, amelyeket elképzelni is nehezen tudtunk. Továbbra se feledjük, hogy a baba magzatvízben él, ezért tud olyan sokféle és bonyolult mozgást megtanulni és kivitelezni.
Magzati érzelmek
A magzatvíz csillapította gravitációs erő miatt a baba izomzata még nem tud megfelelően dolgozni, és még a születése után is hosszú ideig nem lesz tökéletes a mozgása. Nézzük hát az interaktív mozgásokat!
Alessandra Piontelitől származik az intrauterin viselkedés legrészletesebb és legkomplexebb leírása. Ő volt az első pszichoanalitikus, de az első megfigyelő is a világon, aki három egyke és négy ikerterhességet követett nyomon rendszeres ultrahangos megfigyelésekkel a terhesség tizennegyedik hetétől, és születésük után is tovább figyelte a babák fejlődését 5-6 éves korukig. ő volt az, aki először jelentette ki a világon, hogy a babák ugyanúgy viselkednek a külvilágban, mint a méhen belüli környezetükben.
Idézzünk egy részletet egy ikerpár (éppen húszhetesek a megfigyelés időpontjában) megfigyeléséből: “…a kisfiú, Luca, sokkal aktívabbnak látszott, mint a kislány, Alice. Forgolódott, helyzetét változtatta, kezével ellökte magát az érfaltól. A fáradtság legkisebb jele sem mutatkozott rajta. Időről időre megszakította az aktivitását, és figyelmét testvére felé fordította.
Már az anyaméhben is hihetetlen a kapcsolat az ikrek között
A kezével felé nyúlt, és az életterüket elválasztó membránon keresztül gyengéden megérintette az arcát. Amikor testvére válaszul arcával felé fordult, odadörgölőzött hozzá, és arcukat egymáshoz érintve gyengéden simogatni kezdték egymást.” Ez a megfigyelés egyébként önmagában is elegendő lenne arra, hogy örökre eltemessük az értelem és érzelem nélküli, viselkedésképtelen magzatok tévhitét.
A magzati viselkedésmódok leírása kapcsán számos példát hoztunk a kín, az öröm, a düh, az agresszió, a szeretet megnyilvánulásaira. Az emberi élet folyamatos, nem osztható mesterségesen egy születés előtti és egy születés utáni periódusra.
Bokszoló ikrek
Visszakanyarodva Piontelli megfigyeléséhez: nem egyedi történésről van szó. Johnsonnak bokszoló ikrekről van videója, Arabin celluloidján pedig éppen puszilkodnak a magzatok. Az iker-, de az egykemegfigyelések is emlékeztetnek bennünket arra, hogy az anyaméh a folyamatos interakciók helye.
Anya és babája sosem különülnek el egymástól, ahogy az ikrek sem. Nem igazán érintettük még a magzati fájdalmat, amivel kapcsolatban nem kevés félreértés és félrehallás él a köztudatban. Mérési adatok állnak rendelkezésre evvel kapcsolatban. Egy amerikai kutató intrauterin vértranszfúzió alkalmával mérte a fötális kortizol és béta-endorfin szintet, melyek 183, illetve 590 százalékos növekedést mutattak.
Ez a hormonális stresszválasz az első mért bizonyíték az intrauterin fájdalom létének. Ron és Pollisnek számoltak be arról, hogy vannak olyan magzatok, akik amniocentezis során mozdulatlanná váltak, miközben a szívverésük felgyorsult. Mintha a félelem vagy pánik állapotába kerültek volna. Regisztráltak olyan eseteket is, amelyekben a babák légzőmozgása lassult le, és csak napok múlva állt vissza a normál ritmusra.
További cikkek odabentről:
- Buli van a pocakomban!
- 58 tény odabentről
- Babapsziché – Paradicsomi világ
- Méhben gyökerező kapcsolatok
IV. évf. / 8. szám
Forrás: Baba Magazin