Az összes változás azért szükséges, hogy ki tudd hordani a babát, és, hogy a magzat megfelelően fejlődjön. Számos változás igen látványos és mindenki számára nyilvánvaló, ilyen a súlygyarapodás, a has növekedése, a bőr, a haj változása, vagy a lábméret növekedése. Vegyük sorra, mi minden változik a terhesség 9 hónapja alatt.
Hangulat, energiaszint
Az első dolog, amit észrevehetsz, mielőtt sok más fizikai változást érzékelnél, az az, ami a hangulatoddal és az energiaszinteddel történik. A terhesség korai szakaszában bekövetkező hormonális változás megterhelő lehet.
Nagyon érzelmesnek, rosszkedvűnek és teljesen kimerültnek érezheted magad.
Ízek és szagok
Az íz- és szaglásérzékelésed jelentősen megváltozik a terhesség alatt. Kilométerekről megérzed a kellemes és a kellemetlen szagokat is. Azok az ételek, amelyek korábban ízlettek, most szörnyűek lehetnek, és olyan ételek után sóvároghatsz, amelyeket korábban soha nem kívántál. Vannak, akik arról is beszámolnak, hogy az első trimeszterben fémes ízt éreznek.
Fogd mindezt a terhességi hormonok változására. A szakértők feltételezik, hogy ezeknek a változásoknak védőhatásuk lehet, mivel az érzékszerveid finomodásával megóvnak attól, hogy bármi olyasmit fogyassz, ami megbetegíthet vagy veszélyeztetheti a magzatot.
Súly – és folyadék visszatartás
Kétségtelen, hogy a terhesség alatt számíthatsz némi súlygyarapodásra. Általában a súlygyarapodás nagy része a második és harmadik trimeszterben történik.
A legtöbbünknek nem okoz különösebb gondot a megfelelő mennyiségű súlyfelesleg felszedése, mivel éhségünk és kalóriaszükségletünk megnő. Bár a terhesség alatt nem szabad diétázni, a szakértők azt javasolják, hogy a lehető legnagyobb mértékben a tápláló ételekre összpontosítsunk.
A súlygyarapodás egy része – különösen a harmadik trimeszterben – a vízvisszatartásból ered. Gyakori, hogy megduzzad a kezed, a lábad és a bokád, különösen, ha nyáron vagy terhes. Mint minden más, ez a kellemetlenség is elmúlik, de segíthet, ha felteszed a lábad, pihensz, és hidratált maradsz.
Vérmennyiség és keringés
Vérmennyiséged jelentősen megnő, hogy segítsen támogatni a terhességet és a babát. Ez azt jelenti, hogy megnő a vasban gazdag ételek iránti igény, ezzel megelőzve a terhességi vérszegénység kialakulását. Ez a megnövekedett vértérfogat azt is jelenti, hogy a veséidnek és a húgyutaknak különösen keményen kell dolgozniuk a megnövekedett salakanyagok feldolgozásához.
A megnövekedett vérmennyiség a vénák megnagyobbodását is okozhatja, ami növeli a visszerességre, valamint az aranyérre való hajlamot.
A keringési rendszerében és a vérnyomásában bekövetkező változások a terhesség alatt a szédülésre és az ájulásra is hajlamosabbá tehetnek. Ennek oka lehet az is, hogy növekvő méh nyomást gyakorol az erekre.
Emésztés
A hormonális változások hányingert, hányást, étvágytalanságot okozhatnak. De nem a hormonok az egyetlenek, amelyek megváltoztatják, hogyan kezeli és dolgozza fel a szervezet az ételt a terhesség alatt. Az emésztőrendszered is jelentős változásokon megy keresztül.
Székrekedést tapasztalhatsz, ami részben a növekvő méh által a belekre nehezedő súlytöbbletnek tudható be. A terhesség hormonok is hajlamosak lassítani az emésztést.
Emésztési zavarok és gyomorégés is jelentkezhetnek, különösen a harmadik trimeszterben. A kisebb, gyakoribb étkezések segíthetnek.
A mellek, a méh és a méhnyak
A terhesség alatt bekövetkező egyik legnyilvánvalóbb (és néha örvendetes) változás a melleket érinti. Mindez annak érdekében történik, hogy a tested felkészüljön a kisbabád szoptatására.
Az első trimeszterben a melleid fájdalmasak lehetnek, nőhetnek és feszülhetnek. A terhesség közepén és végén fehéres/sárgás folyadék szivároghat a mellekből. Ezt hívják kolosztrumnak, és ez lesz a baba első teje.
A méh és a méhnyak szintén jelentősen megváltozik a terhesség alatt. A méh mérete és súlya a terhesség korai szakaszában ökölnyi nagyságú, míg a szüléshez közeledve akár egy görögdinnye méretűvé is nőhet. Ne aggódj a méh a szülés után néhány héten belül visszazsugorodik eredeti méretére.
A terhesség alatt a méhnyak megvastagszik és nyákadugót képez. A terhesség végére a méhnyak jelentősen megpuhul, felkészül a terhességhez szükséges tágulásra.
A méhnyakból sűrű váladék távozhat – véres is lehet -, ahogy a szülés egyre közelebb kerül. Ezt gyakran nevezik a nyákdugó távozásának.
Haj és köröm
A terhességi hormonok miatt valószínűleg sokkal dúsabb lesz a hajad. Azt is észreveheted, hogy a körmeid gyorsabban nőnek, mint máskor. Készülj fel arra, hogy néhány héttel a szülés után a hajad elég jelentős mennyiségben hullik ki. Ez azonban teljesen normális, most veszted el, amit korábban kaptál.
Bőr
A bőrödben is számíthatsz néhány igen jelentős változásra. Először is, ott van a “terhességi ragyogás”, amelyet sokan tapasztalnak, valószínűleg a hormonok és a megnövekedett vérmennyiség miatt.
A mellbimbóid sötétebbek lesznek, ahogy a mellei átalakulnak, vagy erezettebbnek tűnnek. Kialakulhat egy vonal a köldöködtől a szeméremszőrzet vonaláig, az úgynevezett linea nigra. Ez normális, és a szülés után elhalványul.
Vannak kevésbé kellemes változások is. Az arcon sötétebb bőrfoltokat, úgynevezett melaszmát észlelhetsz.
A hasad és a melleid növekedésével terhességi csíkok is jelentkezhetnek. A terhesség alatti striák általában a hason, a melleken, a combokon és a fenéken jelentkeznek. Kezdetben vörösek, rózsaszínűek vagy barnák. Néhány hónapon belül halvány rózsaszínűre vagy ezüstszínűre halványulnak. A bőröd extra száraz és viszkető is lehet.
Mozgásszerv
Az ízületek lazulása (amit a relaxin nevű hormon okoz), a súlygyarapodás és a méh tágulása miatt a terhesség alatt valószínűleg számos fájdalmat fogsz tapasztalni. Íme,a leggyakoribbak:
Hátfájás
A hátfájás nagyon gyakori a terhesség alatt. Ezen segíthet a gyengéd masszázs. A rendszeres, de kíméletes testmozgás szintén segíthet. A kismamát támogató öv használata segíthet a hasi súly egyenletesebb eloszlásában, és enyhítheti a hátfájást.
Szalagfájdalom
Ahogy a hasad és a méhed tágul, fájdalmat érezhetsz a szalagjaidban. Ez a fájdalom hirtelen jelentkezhet, és lüktető, nyilalló fájdalomnak tűnhet. Nem káros, de nagyon kellemetlen lehet.
Isiász
Amikor a méhed és a növekvő baba nyomást gyakorol az ülőidegre, az sok kellemetlenséget okozhat. Az isiász olyan érzés, mint egy nyilalló fájdalom és bizsergés a csípődön és lábadban.
Általában az isiász megszűnik, miután megszületett a baba. Néha a masszázs segíthet.
Lábgörcsök
A terhesség alatti lábgörcsök gyakoriak, hirtelen jelentkezhetnek, és így meglephetnek. Gyakran ébredéskor vagy éjszaka tapasztalhatók először. Úgy érzed, mintha a lábizmaidban intenzív görcsök lennének.
Úgy gondolják, hogy ezek a görcsök a szervezeted kalcium-feldolgozásának a terhesség alatt bekövetkező változásával függnek össze, és enyhülést hozhat a gyengéd masszázs, a meleg és a kalciumtartalom növelése.
Egyéb változások
Ha ez nem lenne elég, számos más apró változás is van, amit a terhesség előrehaladtával észrevehetsz. Például:
- A látásod rosszabbá vagy homályosabbá válik
- Zsibbadó vagy bizsergő érzés a kezedben és a lábadban
- Orrdugulás, orrfolyás
- Az orrvérzés gyakoribb lehet
- Többet kell pisilned, és előfordulhat, hogy gyakrabban szivárog a vizelet
- A terhesség alatt gyakrabban vérezhet az ínyed és a fogaid érzékenyebbé válhatnak
- Hajlamosabb lehetsz a húgyúti fertőzésekre
- Sokszor lehet meleged
- Sokkal többször lehetsz szomjas és éhes
- Hamarabb kimerülhetsz
Kép: Getty Images
Forrás: verywellfamily.com