Ha géllakkot vagy valamilyen műkörmöt, tartós körmöt/lakkozást viselsz, akkor csak ritkán szembesülsz a körmeid valódi állapotával. Pedig a köröm nagyon sok mindent elárul arról, milyen egészségi állapotban van a viselője. Persze leginkább akkor ha maximum lakkozod, és nincs rajta folyamatosan valamilyen tartós, épített réteg, amit le kell oldani vagy reszelni ahhoz, hogy a saját körmöd látsszon. Szóval az alábbi trükkök leginkább azoknak lesznek hasznosak, akik a natúr körömre esküsznek – de nekik nagyon. Nézd csak meg a körmeidet jó alaposan, aztán olvasd el, mire utalhatnak a rajta látható jelek, apró elváltozások Nagy Kinga manikűrös szerint.
1. Fehér foltok
Okozhatja őket a köröm mechanikai sérülése: ha megütötted, odacsuktad, manikűrözésnél megsérült a körömágyad, esetleg rágod a körmöd, vagy tépkeded a bőrt, akkor a körömmel együtt lenövő fehér foltot láthatsz. De vitamin- vagy ásványianyag-hiány jele is lehet (gyakran B6-vitamin, esetleg cink, kalcium).
2. Törékeny, repedező, puha körömlemez
Szintén állhat a fenti vitaminok hiánya a töredező körmök hátterében, de a háztartási vegyszerek túlzott használata is okozhatja a körmök meggyengülését.
3. Hosszanti barázdák
Vegyszereknek való kitettség vagy a körömlemez, körömágy sérülése mellett kiválthatja vashiány is. Ekcémásoknál is megfigyelhető, esetleg ízületi gyulladáshoz is kapcsolódhat, de kóros kiváltó ok nélkül is megjelenhet.
4. Keresztirányú barázdák
Sokféle egészségügyi probléma okozhatja, érdemes szakembernek (például bőrgyógyásznak) megmutatni. Ekcéma, szív- és veseproblémák, körömágy-gyulladás is okozhatja, valamint terhesség alatt is előfordul.
5. Sárga köröm
Dohányzóknál gyakori, és azoknál is, akik pirosas, barnás vagy kékes lakkot használnak, és nem tesznek alá alaplakkot – a vörös árnyalatok színezik meg leginkább a körömlemezt. Jelezhet nyirokkeringési rendellenességet is.
6. Szürke elszíneződés
Leggyakrabban nyomás, ütődés okozza de vitaminhiány vagy vas– és cinkhiány miatt is megjelenhet.
7. Kékes árnyalat
Fontos odafigyelni rá (persze győződj meg róla, hogy nem kék, lila, zöld vagy fekete körömlakk színezte meg), vérkeringési zavarra vagy szívproblémára utalhat, érdemes vele orvost felkeresni.
8. Megvastagodott, sárgás vagy zöldes köröm
Gombás fertőzés valószínű, főleg, ha a köröm morzsalékossá is válik egy idő után.
Ha a fentiek közül valamelyik problémát észreveszed, mutasd meg szakembernek. Ha jársz manikűröshöz, őt is megkérdezheted, de ha biztosra akarsz menni, jó ötlet lehet egy látogatás a háziorvosodnál, esetleg bőrgyógyásznál. Addig is, amíg eljutsz, gondold át az alábbiakat (és majd számolj be róluk a szakembernek):
- milyen trauma érhette a körmödet
- mennyire vagy stresszes vagy kiegyensúlyozott
- egészségesen étkezel-e
- elegendő vitamint fogyasztasz-e
- vannak-e más kellemetlen, problémára utaló tüneteid
- mennyire óvod a körmödet, amikor vegyszerekkel dolgozol