Ma már mi sem természetesebb annál, hogy a szülők napközben kapnak egy-egy édes fotót a gyerekeikről az óvónőktől vagy a dadus néniktől, ahogy azon sem lepődik meg senki, hogy folyamatos az információcsere (és olykor az egymásnak feszülés is) az óvodás szülőcsoportokban.
Ovis mindennapok egykor és most
Régebben jó, ha készült évente pár felvétel a csoportról, s az sem valós időben landolt a szülők mobilján, hanem türelmesen ki kellett várni a fényképek előhívását, majd kézbesítését. A videó pláne nagy szám volt, nem is adatott meg mindenkinek, főleg a 80-as években!
Azokban az időkben még nem volt olyan szigor az óvodák bejáratánál, mint mostanság, igaz, arra akkor is gondosan ügyeltek, nehogy kereket oldjon egy-egy óvodás gyerek. Érkezés után mindenki a jelével felcímkézett szekrénybe pakolt, és onnan vette elő a váltócipőjét – gyakori viselet volt a szandál és a zokni párosítása, és a kisfiúk gyakran viseltek vastag harisnyát rövidnadrággal…
Az óvónőknek kézfogással kellett köszönnünk, és a csoportszobában a kortársainkkal merültünk bele a játékokba, a vegyes csoportokat akkor még hírből sem ismerte senki.
A gondtalan délelőttöt csak a tízórai szakította félbe, aztán pikk-pakk eljött az ebéd ideje, ahol a naposoknak fontos felszolgálói feladatok jutottak. Ebéd után jó pár gyerek be is fejezte az óvodai napot, a többiek tábori ágyakon hajtották álomra a fejüket, a pihenő után pedig az udvaron játszottak EU-kompatibilisnek egyáltalán nem nevezhető kerti játékokon.
Nézd meg időutazós ovis galériánkat, amiben a képek többet mesélnek minden szónál!
8 fotó megtekintése
Így néztek ki a 80-as években épült óvodák
A 80-as években az óvodák többsége az újonnan épült lakótelepek közelében helyezkedtek el, hogy gondtalan játékos napokat biztosítsanak az egyre bővülő családok gyermekeinek. Ma már ez a generáció is felnőtt, és a saját gyerekeit hordja óvodába, iskolába! (Fotó: Fortepan / Főfotó)
Fotó megosztása:
Csoportkép a 80-as évek óvodájából
Hurkapálcikás lobogó és egyenszett egy ünnepségről. (Fotó: Fortepan / Semmelweis Egyetem Levéltára)
Fotó megosztása:
Játékok a 80-as évek óvodáiból
Mai szemmel nézve egészen ijesztően festenek azok a játékok, amiket a 80-as években gyerekként nagyon szerettünk és előszeretettel forgattunk, miközben Maria Montessori forgott a sírjában. Ma már egész más szempontok szerint válogatják a játékokat az óvodákban, a gyerekek szerencséjére. (Fotó: Fortepan / Urbán Tamás)
Fotó megosztása:
Retró ovis kerti játék
A kertben elektromos autók helyett lábbal hajtós járgányokkal száguldoztunk, már amennyire fel lehetett gyorsulni egy ilyen autóval... A kék és lila foltok garantáltak voltak, ha kicsit is elnéztük ki- és beszállásnál a kiskocsik magasságát! (Fotó: Fortepan / Erky-Nagy Tibor)
Fotó megosztása:
Ebédelnek és mesét hallgatnak az óvodás gyerekek
Az akkori ovis menzafogásokat már semmi sem hozhatja vissza. Nemcsak a menü, de az ételek hozzávalói és ízvilága is egészen más volt mint annak, ami ma kerül az ovisok tányérjába déli tizenkettőkor. (Fotó: Fortepan / Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény)
Fotó megosztása:
Így néztek ki a régi óvodák
Ezen a fotón is sok olyan részletre bukkanhatsz, amit egy mai ovis képen már hiába keresnél. Látod a biztonságos gumialjzat nélküli vasmászókát? És a gyerekek fején lévő, nagy közutálatnak örvendő űrhajós sapkát? (Fotó: Fortepan / Déri György)
Fotó megosztása:
Óvodás farsang a 80-as években
A farsang akkor is várva-várt ünnep volt a gyerekek körében, igaz, a jelmezek akkor csak ritkán voltak olyan kifinomultak és részletgazdagok, mint most. Ettől függetlenül irtó büszkén viseltük a maskaránkat! (Fotó: Fortepan / Kádas Tibor)
Fotó megosztása:
Óvodai medencézés a 80-as években
Nagyon, de nagyon szerencsés volt az a gyerek, aki olyan oviba járt, ahol még medence is tartozott a kerthez! Ezt a nyári meleg napokon megtöltötték vízzel, és a kicsik lubickolhattak benne. Az akkori óvónők nem biztos, hogy ugyanúgy élvezték a pancsolást, mint a gyerekek, hiszen a rájuk nehezedő felelősség óriási volt. (Fotó: Fortepan / Kovacsik Tamás)
Fotó megosztása:
Nyitókép: Fortepan / Déri György