A várandósság egy hatalmas hormonális vihar a tested számára – ne csodálkozz, ha a bőröd egyáltalán nem úgy viselkedik, mint ahogy azt eddig megszoktad. A női havi ciklus is elég erőteljesen befolyásolja a bőr állapotát, ehhez képest pedig a terhesség sokkal jelentősebb változásokat hoz. Emiatt valószínűleg jobban oda kell figyelned a bőrápolásodra, ha azt szeretnéd, hogy a pofid sima, egyenletes és feszes maradjon. A Foreo szakértője, dr. Raj Arora szerint ezek azok az összetevők, amelyeket biztonsággal használhatsz, ha szép bőrre vágysz a babavárás ideje alatt is.
1. C-vitamin
Antioxidáns hatásának köszönhetően a C-vitamin óvja a bőrt a külső károsító tényezők hatására keletkező szabad gyököktől, vagyis az oxidatív stressztől. Egészséges, üde ragyogást ad a bőrnek, és segít megőrizni feszességét azáltal, hogy fokozza a kollagéntermelést. Fokozza a fényvédő hatékonyságát – ami bizony nagyon jól jön a várandósság ideje alatt, mert a hormonális változások miatt könnyebben alakul ki ilyenkor hiperpigmentáció (terhességi folt), aminek kockázatát az UV-sugárzás fokozza. Ebben a cikkben szuper C-vitaminos szérumokat találsz.
2. Azelainsav
Gyulladásgátló hatású, hiperpigmentációt csökkentő, a pattanásokra és a pattanások után maradó foltokra is jótékonyan ható összetevő. Ami különösen jó hír, hogy érzékeny, akár rozáceás bőr esetén is használható. Ugyan a neve sav, de hámlasztó hatása nincs, a bőr felső rétegében zajló sejtosztódási folyamatokra hat, és segít, hogy kevesebb pattanás és mitesszer jelenjen meg a bőrön – ez annak jön nagyon jól, akinek a terhesség alatt a bőre a megszokottnál (is) zsírosabb.
3. Hialuronsav
A szervezetben természetesen is jelen lévő hialuronsav rendkívül hatékony hidratáló hatásának köszönhetően elsöprő népszerűségét a kozmetikumösszetevők között: saját súlyának akár ezerszeresét is képes vízből megkötni. Jól bevethető a dehidratáltság vagy felszíni vízhiány ellen: könnyed állagú szérumként a zsíros bőrt is jólesően hidratálja, gazdagabb krémekben pedig a száraz bőrre is jótékonyan hathat. Azáltal, hogy nedvességgel tölti fel a bőrt, szépen simítja a felszínét, teltebbé és üdébbé varázsolja. Emellett a vízmegtartó képességét is növeli, valamint a védőrétegét is támogatja, és antioxidáns hatása is van.
4. Niacinamid
B3-vitaminként is ismerheted, és rendkívül hatékonyan bevethető mind az öregedés jelei, mind a mitesszerek, pattanások és a zsíros bőr problémái ellen. Fokozza a bőr saját kollagéntermelését, ezzel hozzájárul a feszesség és a simaság megőrzéséhez. Hatékonyan képes halványítani a pigmentfoltokat (amelyekből a terhesség hónapjai alatt a körültekintő fényvédelem mellett is egyre több lehet.) Emellett gyulladáscsökkentő hatású, és segít egyensúlyba hozni a bőr faggyútermelését.
5. Peptidek
Peptidekből rengetegféle hatású és szerkezetű létezik, folyamatosan fejlesztik és kutatják az újabb és újabb molekulákat. Várandósság esetén különösen jótékony hatásúak lehetnek azok a peptidek, amelyek vízmegkötő tulajdonságúak, vagy a bőr pigmentációs folyamatait szabályozzák. (Ha a bőrápolásodban fontos szerep jut az anti-agingnek, akkor ebben is jeleskedő peptideket is választhatsz.) Mivel tényleg rengetegféle peptid létezik, figyeld az adott termék alapfunkcióját, de igazából jó ötlet a kozmetikusodtól is tanácsot kérni, ha peptides krémet szeretnél használni.
+1. Ásványi fényvédők cink-oxiddal és titán-dioxiddal
Ha eddig még nem használtál minden nap fényvédőt (legalább kora tavasztól őszig), akkor itt az ideje elkezdeni: ahogy már mondtuk, a várandósság alatti hormonális változások miatt növekedhet a bőr fényérzékenysége, illetve intenzívebb lehet a pigmentfoltok kialakulása, amit az UV-sugárzás tovább fokozhat. Jó választás ilyenkor az ásványi vagy más néven fizikai fényvédőkre szavazni: ezek olyan védőréteget képeznek a bőr felszínén, amely pajzsként veri vissza az UV-sugarakat, nem szívódnak fel a bőrbe, hatékony és biztonságos védelmet nyújtanak. Ráadásul a legmodernebb termékek már nem alkotnak vastag, eloszlathatatlan fehér réteget a bőrön, simán találsz már szinte nyom nélkül felvihető ásványi fényvédőt arca vagy egész testre akár.
Amiket viszont kerülj el
Vannak azonban olyan kozmetikai összetevők, amelyek rendkívül hatékonyak, ám a terhesség alatt nem kívánt mellékhatásokat okozhatnak, például fokozzák a bőr fényérzékenységét, vagy nagy mennyiségben felszívódva magzatkárosító hatásúak lehetnek.