Baba

17 elképesztő dolog, ami megváltozik a testedben a szüléssel

A terhesség és a szülés átalakítja a testet - néha furcsa és nem is olyan csodálatos módon. Íme, ennyi minden(ed) lesz más.
2022. November 25.
Anyán alszik kisbaba
Kép: Getty Images

A test jelentős átalakuláson megy keresztül a terhesség alatt, és ugyanilyen jelentős az átalakulás a szülés után is. És amíg a terhesség alatti változásokról rengeteg információ van, és sokat beszélünk róla, addig a szülés utáni időszak leginkább a babáról, a szoptatásról és úgy egyáltalán az új család születéséről szól. Tanulmányok sora jutott arra a megállapításra, hogy a legtöbb nő a szülésig lát el, és váratlanul éri mindaz, ami utána történik a testével, a testében. A lélekről már nem is szólva. Így most összegyűjtöttük, milyen testi változásokkal szembesülhetsz szülés után.

Hormonok, pajzsmirigy

Nem csoda, hogy nem vagy régi önmagad – az életed drasztikusan megváltozott, és a hormonjaid is, legalábbis egy kis időre. Közvetlenül a szülés után az ösztrogén- és progeszteronszint drámaian lecsökken, ami hozzájárulhat a “baby blues”-hoz. Eközben az oxitocin, amelyet “kötődési hormonnak” is neveznek, közvetlenül a szülés után elárasztja a szervezetet.

A hormonok bonyolult összjátéka hatással vannak az energiára és a hangulatra. A szervezetnek több progeszteronra lenne szüksége, ami egy természetes szorongáscsökkentő, de ez közvetlenül a szülés után alacsony. Teljesen rendben van, ha a hangulatod néhány hónapig teljesen felborul, a hormonjaid végül kiegyenlítődnek.

A pajzsmirigyhormonokat, amelyek segítenek szabályozni a testhőmérsékletet, az anyagcserét és a szervi funkciókat, szintén befolyásolhatja a szülés. Az Amerikai Pajzsmirigy Szövetség szerint a nők 5-10 százalékának van valamilyen szülés utáni pajzsmirigyzavara. A tünetek között szerepelhet álmatlanság, szorongás, szapora szívverés, fáradtság, fogyás és ingerlékenység (egy-négy hónappal a szülés után) vagy fáradtság, súlygyarapodás, székrekedés, száraz bőr és depresszió (négy-nyolc hónappal a szülés után).

És nem csak a mentális állapot változik, a hormonális változások a csontokra és az ízületekre is hatással vannak. A terhesség alatt a szervezet egy relaxin nevű hormont termel, amely az összes ízületet lazábbá teszi. Akár öt hónapba is beletelhet, mire az ízületek visszanyerik korábbi stabilitásukat, ezért ha fájnak az ízületek, az nem csoda.

Szintén a relaxinnak köszönhető, hogy nem lesz jó ránk a cipő: a lábfej nagyobb, a boltozat laposabb lesz, néha tartósan is. A csípő is szélesebb maradhat.

Vitamin- és ásványi anyag szint

A szülés utáni első hetekben elég gyakori a remegés és a kimerültség és ezek a tünetek az alacsony vasszinthez is köthetők. A szülés után és a szoptatás alatt fontos továbbra is tudatosan táplálkozni, vasban gazdag ételeket – vörös húsok, bab, lencse, leveles zöldség – fogyasztani, ha kell kiegészíteni vaskészítménnyel.

A szoptatás során nemcsak vasra, hanem A-, E-, C- és B-vitaminra, kolinra, krómra, rézre, jódra, szelénre és cinkre is. A legegyszerűbb módja annak, hogy minden vitaminhoz és ásványi anyaghoz hozzájussunk, ha egészségesen és változatosan táplálkozunk.  

Mellek

Közvetlenül a szülés után az ösztrogén- és progeszteronszint csökken, és a prolaktin, az anyatejtermelésben segítő hormon beindul. Ez a változás általában még nagyobbá teszi a melleket, mint amekkorák a terhesség alatt voltak. Ha szoptatsz, a duzzanat néhány napon belül le fog csillapodni, ahogy a baba szopik. Ha nem szoptatsz, a vérbőség akár egy hétig is eltarthat, és egy kényelmes melltartó, ibuprofen és jégpakolás segíthet enyhíteni a fájdalom és a kellemetlenségek egy részét.

A mellek nagyobbak maradhatnak, kisebbek lehetnek, vagy visszaállhatnak a terhesség előtti méretükre. Ami pedig a megereszkedést illeti, azért nem a szoptatás a felelős, hanem a terhesség alatti súlygyarapodás, valamint a kor és a dohányzás.

Méh, hüvely és szeméremtest

Menstruációs görcsökhöz hasonló utófájdalmak röviddel a szülés után kezdődnek, és két-három napig tartanak. Ezek az összehúzódások segítenek a méhnek a baba előtti állapotába zsugorodni. Körülbelül hat hét alatt a méh az eredeti méretére húzódik össze.

A szülés után hat hétig lochia távozik, ez vér és nyálka, amely idővel világosabb színűvé és folyásúvá válik.

Hüvelyi szülés után szinte biztos, hogy egy ideig duzzadt, fájdalmas lesz a gát környéke. Hasonlóképpen, a császármetszés puffadt hasat és fájdalmas heget jelent. Mindkettő fokozatosan javulni fog néhány hét alatt.

Ha hét után nagyjából rendeződik a test, de a heg zsibbadhat, érzéketlen lehet. Az alacsonyabb ösztrogénszint hüvelyszárazságot okozhat, amíg a hormonok vissza nem térnek a normális szintre, ezért a szülés utáni első szexuális együttléthez készítsünk be síkosítót.

A menstruáció is lassan visszatér, hogy mikor, az egyén függő és nagyban befolyásolja az is, hogy az anya szoptat-e vagy sem. Ha valaki nem szoptat, akkor viszonylag hamar, akár 6-8 héten belül szülés után vissza is térhet a menstruáció, ha azonban az igény szerinti szoptatás mellett teszi le az anya a voksát, akkor jóval később, nagyjából akkor, amikor a baba majd elkezd kevesebbszer szopizni.

Pocak, hólyag, belek és medencefenék

Az olyan magától értetődőnek tartott dolgok, mint például a mosdóba járás, nem biztos, hogy a tervek szerint alakulnak, lehetséges az első néhány napban ez is nehézkes lesz. Másrészt előfordulhat, hogy a szülés utáni első egy-két hétben rengeteget pisilünk vagy izzadunk, mivel a szervezet alkalmazkodik a változó hormonokhoz, és azon dolgozik, hogy megszabaduljon a felesleges folyadéktól.

A szülés utáni székrekedés elég gyakori. Javíthatunk a helyzete, sok folyadékfogyasztással, sétával, szilvalekvár fogyasztással, sok gyümölcs bevitellel, és székletlágyítóval is.

A szülés utáni napokban, hetekben és hónapokban tüsszentés, nevetés vagy testmozgás hatására vizelet szivároghat, ez amiatt alakulhat ki, hogy a medencefenék izmai megnyúlnak. A jó hír az, hogy tornával lehet segíteni a problémán.  A hólyaginkontinencia gyakori, de esetenként székletinkontinencia is előfordulhat. Vagy a sérült medencefenék prolapsust okozhat, amelynek tünetei közé  tartozik a gyakori pisilés vagy pisiszivárgás, fájdalmas szex vagy nyomásérzés az ágyékban. Fizioterápiás medencefenék torna/mozgás, Kegel-gyakorlatok segíthetnek a helyzeten.

A szülés után a törzs izmai is gyengébbek lehetnek, ami azt jelenti, hogy meglepően nehéz lehet például egy doboz pelenkát kiemelni a bevásárlókocsiból. Majdnem minden nőnek van valamilyen fokú szétnyílt hasizma, ami magától rendeződhet, de gyakrabban nem. Egy kismedencei gyógytornász megtaníthatja a megfelelő gyakorlatokat, amelyek segítenek visszanyerni a hasi erőt.

Sok nőnek puhább, petyhüdtebb lesz a hasa, és az, hogy a szülés utáni hónapokban hogyan válik feszessé, a genetikától, a testtartástól és attól függően változik, hogy mennyire nyúlt meg a bőr és a szövetek a terhesség alatt.

Lábak

A terhességi súlygyarapodás pókhálós vénákat, visszereket és striákat okozhat. És bár ezek idővel kevésbé lesznek feltűnőek, valószínűleg megmaradnak. A kompressziós zokni vagy leggings segíthet enyhíteni a visszerek okozta fájdalmat a szülés utáni első napokban.

Az arc

A változó hormonszintek hatással lehetnek az arcbőrére, száraz foltokat, pattanásokat vagy pigmentációt okozva. Ha nem múlik vagy nagyon zavaró, forduljunk szakorvoshoz.

A haj

Normális, hogy a haj akár egyharmadát is elveszítjük szülés után, körülbelül az első három hónapban. A terhesség alatti ugyanis több hajunk van, így amikor a szülés után csökken a hormonszint, hajat veszítünk.

A fogak és a szemek

A terhesség alatti hormonszint változás és vérmennyiség miatt a baba megszületése után fogékonyabbak lehetünk a fogszuvasodásra és az ínybetegségekre. Kissé homályos látást vagy szemszárazságot észlelhetünk, ez valószínűleg szintén a terhességi hormonoknak vagy a folyadékszintnek köszönhető.

Forrás: todaysparent.com