Baba

5 babaholmi, amit érdemes használtan venni – és 5, amit nem

Ha szeretnéd, hogy mindene meglegyen a babádnak, amire szüksége van, de mindezt felesleges pénzkidobás nélkül oldanád meg, olvass tovább!
2023. Október 03.
Babaholmik újszülöttnek
Fotó: Getty Images

Bármennyit meg tudnánk vásárolni a szebbnél szebb babaholmikból, de ahogy azt az első gyerekes szülők még nem, de a többedik babájukat várók már tudják, hogy ezek nagy része egyáltalán nem elengedhetetlen. Nem csak annak érdemes meggondoltabbnak lennie a babaholmik vásárlásakor, akinek esetleg épp szigorúbb a büdzséje. A felesleges dolgok halmozása, a később ki nem használt tárgyak beszerzése a fenntarthatóság és a környezetvédelem szempontjából sem jó. Szóval használt, de jó állapotú babaholmit választani a legtöbb esetben jó döntés – persze van néhány dolog, amiből fontos újat vásárolni. Mutatjuk, mit ajánlanak a szakértők.

Amiből szuper lehet a használt:

1. Kisméretű (50-62) babaruhák

A ruhákat később is könnyű és praktikus használtan venni, de a legkisebb méretekkel lesz a legkönnyebb dolgod. Ezeket még nagyon rövid ideig használják a picik, és nem is használódnak el igazán, főleg a felsőruhák, téli öltözetek azok, amelyek rendkívül jó állapotban „örökölhetők” vagy vásárolhatók meg másoktól.

2. Babakocsi

Nagyon jó, keveset használt darabokat lehet kifogni használtholmi-hirdetésekben, és ha valaki kíméli használat közben a babakocsit, akkor tényleg jó állapotban kerülhet hozzád. Vétek lenne az ilyen darabokat kidobni. Persze azért nézd át jó alaposan, mielőtt megveszed, és speciális professzionális babakocsi-tisztításra is elviheted, ha szeretnél biztos lenni abban, hogy tökéletesen megtisztítva és fertőtlenítve veszitek használatba.

3. Babaágy, babaöböl, bölcső

A babaágyak szintén nem igazán használódnak el, főleg, ha nem „nagyobbíthatók”, „átalakíthatók”, vagyis tényleg csak babakorban vannak használatban. Megtisztítani is egyszerű, és jó eséllyel nálatok is több gyereket is kiszolgálhat, vagy te is tovább adhatod.

4. Pihenőszék, babafotel

„Rendeltetésszerűen” nem használják olyan sokáig a kicsik, hogy nagyon leharcolódjon (persze néhol nagyobb korukban is szívesen nyúzzák például a pihenőszékeket, ezért kérdezz rá az eladónál, milyen korú gyerek használta és meddig). Ha valóban csak babakorban volt használatban, jó eséllyel szuper állapotban van, és alapos tisztítás után nálatok is sokáig bírja még – és nem kell a vadonatúj darabért egy fél vagyont kifizetned.

  • A nagyobb, minőségi babajátékok is ide tartozhatnak: szép építőkocka, bármilyen építőjáték, nagy kirakó, ügyességi „pakolós” játékok közül könnyen találhatsz olyat, ami jó állapotban kerülhet a babádhoz.
  • Sőt, a babaszoba-dekorokkal is nagyon jól járhatsz: ezek nem igazán használódnak el, csak ahogy nő a gyerek, lecserélik a szülők. Ha neked pont olyanra van szükséged, amitől ők szabadulnának, igazi nyerő helyzet.

5. Babamérleg, cumimelegítő- és sterilizáló

Ezek az elektronikus eszközök valójában nem létfontosságúak, simán megoldhatók nélkülük is a babás hétköznapok, de megkönnyíthetik az anyukák dolgát. Szóval ha úgy érzed, jól jönne egy, nyugodtan nézz körül a használtak között (mérleget akár kölcsönözhetsz is). A légzésfigyelő és a babamonitor is jó lehet, de ezeknél nagyon alaposnak kell lenni, amikor ellenőrzitek a készülék állapotát. Csak úgy vegyétek meg, ha ki is próbálhatjátok őket.

És hogy hol érdemes keresgélni:

  • Facebook Marketplace
  • Baba-mama Facebook-csoportok
  • Baba-mama börzék
  • Garázsvásárok
  • Jófogás, Vatera, Vinted
  • Helyi Facebook-csoportok, helyi adok-veszek csoportok
  • Gyermekbizományi áruházak
Anya babával sétál

Kép: Getty Images

Amit inkább újonnan szerezz be:

1. Mellszívó és szoptatási kellékek

Olyan percíz sterilizálásra lenne szükség a használt mellszívóknál, ami nem biztos, hogy megoldható. Ráadásul nem tudhatod, milyen állapotban lettek tárolva, mennyire tisztították meg őket, mielőtt elcsomagolták – menj biztosra.

2. Cumik és cumisüvegek

Ugyanazért, mint az előbb: fontos a sterilitás, és a nem körültekintően tárolt cumisüvegeket nehezen lehet megfelelően fertőtleníteni.

És amivel legyél körültekintő:

1. Babaágynemű és matrac

Ha teheted, inkább az újat részesítsd előnyben, ám ha ajándékba kapod, vagy nagyon jó áron jutsz hozzá kevéssé használt darabhoz, alapos fertőtlenítéssel azért megoldható, hogy még ti is használjátok a matracot vagy ágyneműt.

2. „Rágcsálós” babajátékok

Ha láthatóan alig vagy nem használt, akkor természetesen nem lesz belőle gond, de egy sokat használt, akár csak picit sérült fogzást könnyítő „rágóka” nem lenne jó a babádnak.

3. Biztonsági babaülés

Itt is a józan eszedre és a szemedre hallgass: ha egy megkímélt, alig használt, láthatóan jó állapotú, modern babaülést találsz, azzal megpróbálkozhatsz. De egy-egy régebbi modell, vagy amit már sokat használtak, nem lesz eléggé biztonságos. Figyelj arra is, hogy kompatibilis-e az autótokhoz – ez is inkább a régebbi modelleknél figyelendő.

4. Textilpelenkák, törlőkendők

Akkor vedd meg vagy fogadd el őket, ha láthatóan jó állapotban vannak, nincsenek elnyűve, nem foltosak – simán lehet, hogy egy olyan pakkra akadsz, ami alig volt használatban, de ha úgy látod, hogy nehéz lenne kitisztítani, akkor ne bajlódj velük.

5. Játszószőnyeg

Csak olyat vállalj be, ami jól mosható, biztosan tart rajta az összes alkatrész, nem használódott el annyira, hogy bármi leszakadhasson róla. És alaposan fertőtlenítsd a játszószőnyeget, mielőtt használni kezditek.

Ezekben a helyzetekben inkább állj el a vásárlástól:

  • Bár személyes átvételben egyeztetek meg, nem engedik, hogy megnézd, kipróbáld a holmit
  • Láthatóan sérült a termék
  • Nem vagy biztos az eladó megbízhatóságában

Forrás: Thegraciouswife.com, Thegarciouswife.com