Baba

Így változik a test a szülés után

A terhesség és a szülés hatására számos változáson megy keresztül a női test. Milyen változásokra lehet számítani szülés után?
2021. Május 27.
Így változik a test a szülés után (Fotó: Getty Images)

Agy és hormonok

Nem csoda, ha nem érzed magad a réginek, hiszen az életed drasztikusan megváltozott, akárcsak a hormonjaid. Ann Dunnewold, pszichológus és a Life Will Never Be the Same: The Real Mom’s Postpartum Survival Guide (Az életed már nem lesz ugyanaz : az igazi anyák szülés utáni túlélési kalauza – a szerk.) társszerzője elmondta a todaysparent.com portálnak, hogy néhány hormon a valaha volt legmagasabb szintről a legalacsonyabbra csökken közvetlenül a szülés előtt és után. Szülés után az ösztrogén és a progeszteron szintje drámaian lecsökken, ami hozzájárulhat a baby bluesnak nevezett állapothoz vagy a szülés utáni depresszió kialakulásához.

Eközben az oxitocin elárasztja az édesanya szervezetét közvetlenül a szülés után. “Ez bekapcsolja az anyai viselkedést, aminek az egyik aspektusa, hogy veszélyt láthat a gyermeke világában” – mondta Dunnewold, aki hozzátette, hogy ha az oxitocin szintje emelkedik, a szorongás is fokozódhat. Ezek a hormonok hatással vannak egymásra, és hatnak az anya energiájára, hangulatára. A szervezet több progeszteront  használhat fel, ami egyfajta természetes szorongáscsökkentő, de a mennyisége közvetlenül a szülés után alacsony.

Dunnewold szerint enyhébb hangulati problémák esetén hasznos lehet felismerni és elfogadni, hogy a hormonok szintje nagyon ingadozik, ahelyett, hogy okolná magát az édesanya, amiért “nem tudja összeszedni magát”. Ez ilyenkor teljesen normális, akár több hónapig is tarthat, amíg a hangulatával kell küzdenie az anyának, amire a hormonszintek kiegyenlítődnek. Nagyon fontos, hogy ha az anyának nehezen megy, hogy mindezzel megküzdjön, forduljon az orvosához, egy szakemberhez.

A testhőmérsékletre, az anyagcserére és a szervek működésére is ható pajzsmirigyhormonokra szintén hatással lehet a szülés. Az Amerikai Pajzsmirigy Szövetség szerint a nők 5-10 százalékának van egyfajta pajzsmirigy-gyulladása szülés után, amelynek a pontos oka nem ismert. Erre álmatlanság, szorongás, gyors pulzus, fáradtság, súlycsökkenés és ingerlékenység hívhatja fel a figyelmet a születés után 1-4 hónappal, vagy fáradtság, súlygyarapodás, székrekedés, száraz bőr és depresszió a születés után 4-8 hónappal. Ilyen esetben az orvos vérvizsgálattal ellenőriztetheti a pajzsmirigyhormonok szintjét.

A hormonok még az agy felépítésére is hatással lehetnek. Egy kisebb tanulmány során a kutatók MRI-vizsgálatot végeztek nőknél, nem sokkal a szülés után, majd néhány hónappal később is. Megállapították, hogy nőtt az agy szürkeállománya (ez extra agysejteket és idegeket jelent). A különböző érintett agyterületek a felelősek azért, hogy aktiválják a szeretetből, a védelmezésből vagy aggódásból fakadó anyai ösztönöket, és hogy finomhangolják a baba sírására, viselkedésére adott válaszreakciókat. Mivel a kutatás újnak számít, az egyelőre nem világos, hogy ezek a változások rövid vagy hosszú távon állhatnak fenn.

A hormonok hatással lehetnek továbbá az ízületekre is, ugyanis a szervezet relaxin hormont termel a várandósság alatt, amely lazábbá teszi az ízületeket. Akár öt hónap is eltelhet, amire az ízületek visszatérnek a korábbi stabilitásukhoz. Ezért érdemes csak alacsony intenzitású edzést végezni ez idő alatt, A relaxin hormon és a súlygyarapodás hatására a lábméret is növekedhet, és a talp hosszanti boltíve laposabb lehet a terhesség alatt, ami esetenként végleges változás is lehet. Továbbá az anya csípője is szélesebb maradhat a szülés után.

Vitaminok és ásványi anyagok

A szülés utáni hetekben a remegés, reszketés és a kimerültség meglehetősen gyakori, amely tünetek az alacsony vasszinthez is kapcsolhatók. Sarah O’Hara dietetikus szerint az újdonsült anyukáknál nagyobb a vashiány kockázata, a szülés miatti vérveszteség következtében. Javasolt ezért vasba gazdag ételeket fogyasztani, illetve ellenőriztetni a vasszintet, és ha az orvos szerint szükséges, akkor vasat szedni.

A szoptatás során szükség van A-, E-, C- és B-vitaminokra, kolinra, krómra, rézre, jódra, szelénre és cinkre O’Hara szerint. A legjobb, ha étkezés útján igyekszünk pótolni a vitaminokat, valamilyen fehérjével és összetett szénhidráttal együtt fogyasztva például a gyümölcsöket, a zöldségeket, a hüvelyeseket, illetve teljes kiőrlésű gabonákat.

Mellek

A szülés után csökken az ösztrogén és a progeszteron szintje, és megugrik a prolaktiné, amely az anyatej előállítása során fontos hormon. Emiatt a mellek általában még nagyobbak lehetnek, mint a terhesség során voltak, a megnövekedett véráramlás és tejmennyiség miatt. A mellek túltelítődése fájdalmas lehet. Ha szoptat az édesanya, ez a panasz néhány napon belül megszűnik. CJ Blennerhassett szülésznő elmondta a portálnak, hogy segíthet szoptatás előtt a meleg, utána a hideg borogatás, a kissé összezúzott káposztalevél, egy kevés tej fejése a zuhanyzás során, illetve ha az orvos szerint indokolt, valamilyen enyhe gyulladáscsökkentő. Ha valaki nem szoptat, a kényelmes melltartó és a hideg borogatás, illetve ha az orvos javasolja, az enyhe gyulladáscsökkentő segíthet enyhíteni a tüneteket, melyek akár egy hétig is eltarthatnak.

A mellek mérete a terhesség után maradhat nagyobb, vagy a terhesség előtti, de lehet akár kisebb is.

Méh, hüvely és külső nemi szervek

A szülés után menstruációs görcsökhöz hasonló fájdalmat érezhet az anya, amelyek akár két-három napig is eltarthatnak. Ezek az összehúzódások segítenek, hogy a méh visszazsugorodjon a terhesség előtti méretére. Nagyjából hat hétig tart, mire ismét a korábbi méretű lesz, és visszasüllyed a szeméremcsont mögé.

A szülés után akár hat hétig is tarthat a lochia nevű váladék folyása, az úgynevezett gyermekágyi vérzés. A lochiának idővel egyre világosabb lesz a színe.

Ha hüvelyi szülése volt az édesanyának, a combok belső, felső részén egy ideig lehet tapasztalni zúzódást, duzzanatot, fájdalmat. Császármetszés esetén a has lehet puffadt, és a bemetszés helyének fájdalma tapasztalható. Mindkét esetben néhány héten belül fokozatosan javulnak a panaszok.

Szülés után ha fáj a gát területe, érdemes ülőfürdővel próbálkozni, amely az aranyeres panaszokat is segíthet enyhíteni. Blennerhassett szerint amire fontos figyelni, hogy a szülés utáni fájdalmaknak minden nappal egy kicsit enyhébbnek kell lenniük. Ha újfajta fájdalmat, vérzést vagy váladékozást tapasztal az édesanya, azt jelezni kell az orvosának, hogy ellenőrizhessék, hogy nincs-e valamiféle fertőzés a háttérben.

Has, húgyhólyag, belek és medencefenék

A szülés után a mosdóhasználat nem biztos, hogy a tervek szerint alakul. Blennerhassett elmondta a portálnak, hogy a jelzéseket, amelyeket a húgyhólyag küld az agynak azért, hogy felszólítsa a testet a vizelet ürítésére, megzavarhatja a vajúdás és a kitolás közben a nyomás, illetve a baba feje is megnyomhatja a húgycsövet, amikor világra jön. A szeméremajkak és a szeméremtest duzzadtak lehetnek, ami megszoríthatja a húgycsövet, és megnehezítheti a vizeletürítést. A hideg borogatás vagy a meleg ülőfürdő segíthet.

De előfordulhat az is, hogy a szülés utáni egy-két hétben nagyon sokat pisil az anya (vagy izzad), a változó hormonszintek miatt, és hogy a szervezet megszabaduljon a felesleges folyadéktól. Az első napokban érdemes lehet a vécéhasználat után egy meleg vízzel töltött szórófejes flakont használni, ha gátsebe is van az anyának.

Az első héten a szülés utáni székrekedés is meglehetősen gyakori panasz, amely a dehidratáció és a fájdalomcsillapító gyógyszerek mellékhatása lehet, illetve a császármetszésé, vagy éppen okozhatja a félelem, hogy bármit is nyomni kelljen az alsó testtájékon. Ilyen esetben fontos a megfelelő folyadékpótlás, hogy sétáljon az édesanya, és segíthet a szilvalekvár vagy a gyümölcsfogyasztás is a széklet lazításában.

A terhesség és a szülés következtében kialakulhat stressz inkontinencia, amely esetében például nevetés, tüsszentés, testmozgás következtében szivároghat némi vizelet. A medencefenék – ez magába foglalja azokat az izmokat, szalagokat, szöveteket és idegeket, amelyek támogatják a méhet, a hólyagot, a hüvelyt és a végbelet – a baba súlya, a vajúdás és a szülés miatt fokozott nyomásnak volt kitéve, ez okozhatja a stressz inkontinenciát. Ilyen esetben segíthet a medencefenék izmainak megerősítése, intimtornával, gáttornával.

Szülés után gyengébbek lehetnek az úgynevezett core izmok (mélyizmok), ami megnehezítheti az emelést is. Szinte minden kismamánál kialakul bizonyos mértékű szétnyílt hasizom (diastasis recti), ami a bal és jobb hasfal izmai közötti rést jelenti – ilyenkor a kötőszövet elvékonyodik a hormonok hatására. Ez a szülés utáni első nyolc hétben magától megszűnhet, de gyakran nem múlik el, és szükség lehet speciális gyógytornát végezni az izmok megerősítésére.

Lábak

A terhességi súlygyarapodás visszereket, seprűvénákat és striákat is okozhat a lábakon, amelyek idővel enyhülhetnek, de valószínűleg tartósan maradhatnak is. A szülés utáni első napokban kompressziós harisnya vagy leggings segíthet enyhíteni a visszeres fájdalmat.

Arc

A hormonok az arcbőrre is hatással lehetnek, száraz foltokat, pattanásokat, elszíneződést okozva. Ha bármely tünet aggasztó, ha a pattanások nagyon gyulladtak vagy fájdalmasak, javasolt felkeresni a bőrgyógyászt.

Haj

Teljesen normális, ha a baba születése után, nagyjából a harmadik hónap körül jobban hullik az édesanya haja. A terhesség során a hormonok hatására fokozódhat a hajnövekedés, majd a hormonszintek csökkenésével a szülés után a haj egy része kihullhat.

Fogak és szemek

A hormonok szintjének és vérmennyiség növekedése a terhesség alatt hajlamosíthat a fogszuvasodásra és az ínybetegségekre a baba születése után – éppen ezért nem érdemes kihagyni a fogorvosi ellenőrzést. A szülés után tapasztalható akár enyhén homályos látás, illetve szemszárazság, amelyek ha fennmaradnak a szoptatás idején is, érdemes egy szemészeti időpontot is egyeztetni.

Forrás: todaysparent.com