Baba

Jobban tűrik a stresszt a babusgatott csecsemők

A kínai filozófus, Lao Tzu szerint a szerelem nemcsak a szívünkre, hanem gondolatainkra is hat. A Douglas Mental Health University Institute-ban végzett kísérletek alátámasztják ezt az örökérvényű megállapítást.
2011. Február 11.

Két közlemény eredménye szerint az anyai gondoskodás segíti a csecsemők agyfejlődését, és ellenállóbbá teszi őket a felnőttkori stresszel szemben. Az anyatej mennyisége és minősége, valamint az anya-gyermek kapcsolat minősége befolyásolja a felnőtt utódoknak a stresszre adott válaszát. Az eredményekről a Developmental Psychobiology-ban olvashatunk.

“Vizsgálatainkból kiderül, hogyan befolyásolják a korai élettapasztalatok az utódok egészségét és viselkedését” – nyilatkozta Claire-Dominique Walker, a cikk első szerzője. „Bizonyítottuk , hogy rágcsálóknál a magas zsírtartalmú étrend a terhesség és szoptatás időszakában csökkenti a stresszre való érzékenységet.” Amikor a rágcsálómama nyalogatja a kicsinyét, akkor éppen felnőttkori stressztűrő képességét növeli.

„Az eredmények fontos tanulsággal szolgálnak a gyereknevelés terén is. Az anyai táplálkozásnak és a csecsemő gondozásának is hatása van a gyerekek egészségére” – véli Lindsay Naef PHD hallgató, a kutatócsapat tagja. A fiatal férfiak és nők stresszre adott válaszát meghatározza a korai szülői gondoskodás minősége, olvashatjuk a Journal of Psychiatry and Neuroscience című lapban. A korai életszakaszban szerzett tapasztalatok befolyásolják, hogyan küzdünk meg felnőttkorban a stresszel.

A vizsgálat során megmérték a stressz élettani és pszichés jellemzőit, valamint a stresszhormon (kortizol) szintjét. „Meglepő módon mind a magas, mind az alacsony szintű anyai gondoskodás alacsony kortizolszintekkel járt” – mondta Jens Pruessner kutató. Ám a gondos anyai törődés emelte az önbecsülés szintjét, míg az elhanyagolás következménye alacsony önbecsülés lett.

Pruessner a jelenség összetett okaira hívta fel a figyelmet, amikor szóvá tette, hogy az alacsony stresszhormonszintek csak a lelki tényezőkkel együtt értékelhetőek, csak azokkal együtt jelezhetik előre, milyen későbbi betegségek alakulhatnak ki az egyénnél a stressz hatására.

Ezek is érdekesek lehetnek:

Kényeztető törődés

Babusgassam sokat – vagy jobb, ha nem kényeztetem el?

Mitől lehet szorongó egy gyerek?

Előbb hal meg, aki szeretet nélkül nő fel

Forrás: Medipress