Család

Period parenting: gyereknevelés a menstruációs ciklusod szerint

Lehetsz egy kicsit elnézőbb magaddal azokon a napokon – és az egész család békésebben működhet a period parentingnek köszönhetően.
2023. Április 19.
anya kislányával csíkos pólóban
Fotó: Getty Images

A menstruációs ciklusunk nagyon sok mindenre hatással van, például a közérzetünkre, az energiaszintünkre, a bőrünk állapotára, és bizony arra is, hogyan funkcionálunk anyaként. Mindenki másképp éli meg a piros betűs napokat, de az közös, hogy nem érdemes úgy tenni ilyenkor, mintha semmi sem lenne más a többi naphoz képest. Valamilyen mértékben minden nőt befolyásol a havi ciklusa és a menstruáció. Ha megértjük, hogy többre megyünk ennek a változásnak az elfogadásával, mint annak az erőltetésével, hogy ilyenkor is ugyanazt várjuk el magunktól, azzal nagyon sokat segíthetünk – elsősorban saját magunknak.

Amikor bármikor robbanhatsz

A gyereknevelés nem mindig egyszerű és felhőtlen, és a nehezebb szituációk még nehezebbnek tűnhetnek, ha nem vagy épp a topon. És a menstruáció sokunk számára ilyen: van, akinek csak kisebb kellemetlenséget okoz, másnak nagyobb görcsöket, kimerültséget, esetleg álmatlan éjszakákat, feszültséget. Hogy mi ilyenkor a teendő? (Mert nem biztos, hogy megteheted, amire épp a legjobban vágysz és ami tuti segítene, hogy egyedül bekuckózol az ágyba egy tábla csokival, bögre teával és sorozatot nézel…) Erin Morrison gyermeknevelési tanácsadó, a The Conscious Mom Instagram-oldal szakértője együtt érző és hasznos tippjei következnek.

  • Nem érdemes 100%-ot várnod el magadtól, amikor épp a tested és az elméd nem teljesít 100%-on. Engedd meg magadnak, hogy egy kicsit visszavegyél – bármilyen téren.
  • Azt is engedd meg magadnak, hogy kimondd: nem most kell tökéletes szülőnek lenned. (Amúgy sem kell, nem is lehetséges, de ha a tökéletesség alatt a saját maximumodat értjük, akkor ilyenkor azt sem kell becélozni.)
  • Ez az a pár nap, amikor kevesebbel is megelégedhetsz – ezt hívja ő period parentingnek. És amit ez alatt ért: teljesen oké, ha ilyenkor müzli van vacsorára, kihagytok egy fürdést, nincs minden hibátlanra vasalva, és még sorolhatnánk. A lényeg: ha ezekből az egyébként számodra fontos dolgokból ezen a néhány napon engedsz kicsit, az teljesen rendben van.
  • Ez is tudatosság: annak a tudatosítása, hogy milyen állapotban vagy épp, milyenek az erőforrásaid, és az elvárásaidat magaddal szemben ehhez igazítod.

Szabad lazítani

Ahogy ezt érdemes lefordítanod magadnak, az szerintünk ez: legyél egy kicsit együttérzőbb magaddal – ez az egész családra jó hatással lehet. Nem kell minden egyes nap kitaposnod magadból a maximumot. Ha néha megengedsz magadnak vagy magatoknak egy kis lazaságot, attól nem leszel rosszabb szülő, nem omlik össze a nehezen felépített rendszer. Mindössze annyi történik, hogy egy kis könnyedséget, lazaságot viszel a helyzetekbe, amitől elmúlik vagy enyhül a feszültség, és gördülékenyebbek lesznek a mindennapok. És amikor újra 100%-on pörögsz testileg is, máris könnyebb lesz mindent úgy csinálni, ahogy azt szeretnéd.

Forrás: itstheconsciousmom