Gyerek

Stresszes az iskolakezdés? Az illóolajok segíthetnek

Ha a gyereked számára kicsit feszülten indul a tanév, izgul, aggódik, szorong valamin, a szeretetteljes támogatás és beszélgetések mellett az illóolajok léleksimogató erejét is bevetheted.
2023. Szeptember 03.
kislány iskolatáskával ül a padon
Fotó: Getty Imeges

Az új tanév új izgalmakat hoz – ki pozitívabban, ki negatívabban éli meg ezeket. Van, akit inspirál, ha új osztályba, iskolába kerül, más tart ettől. Akad olyan gyerek, aki örömmel várja a társaival való találkozást, más szívesebben maradna otthon a szüleivel. Ha nálatok is olyan a helyzet, hogy a tanévkezdés miatt kisebb-nagyobb feszültséget látsz a gyermekeden, akkor biztosan sokat töprengsz azon, hogyan tudnád támogatni, segíteni őt.

A szeretet körülvesz

A stabil, szeretetteljes otthoni környezet nagyon fontos ahhoz, hogy a gyerekek bátrabban nyissanak a világ felé, az iskolában, óvodában is. Az otthoni játszások, beszélgetések, simogatások, az oldott hangulat egy olyan forrás, amely biztonságot ad a kicsinek, amiről tudja, hogy egy nehezebb nap végén is várja majd. Az otthonos hangulat megteremtésében nagyon jól használhatók az aromaterápia és az illóolajok – de ezek ereje abban is segíthet, hogy egy picit könnyebb legyen a tanévkezdés. Hogy pontosan mely olajokat és hogyan érdemes használni, arról Molnár-Jilek Viktória természetgyógyász, fito- és aromaterapeuta mesél hasznos dolgokat. Mutatjuk az 5 illóolajat, amelyhez érdemes fordulni így az iskolakezdés idején.

1. Grépfrút illóolaj

Szorongás esetén ajánlott. Oldja a feszültséget, segít a kellemetlen helyzetekben gyorsabban feloldódni.

2. Édesnarancs illóolaj

Az egyik legjobb hangulatjavító olaj, nyugtat és lazít. Reggel, a nap indításaként és délután, este, a feszültebb nap levezetéseként is használhatjuk.

3. Citrom illóolaj

Ha a gyerek álmodozó, hajlamos elkalandozni, vagy egyszerűen csak nehezen szedi össze magát reggel, a citromolaj jól jöhet. Segíti a koncentrálást, felfrissít és felébreszt.

4. Levendula illóolaj

Ha a stressz nálatok felpörgés, izgatottság formájában jelentkezik, a levendula lehet a ti szeretek. Segít az elalvásban, lenyugtatja az izgatott, feszült gyerekeket. Nyugodt alváshoz érdemes lefekvés előtt 30 perccel párologtatni a szobában, de mindenképpen szellőztetni kell utána!

5. Teafa illóolaj

Lehet, hogy egy kicsit te is aggódsz amiatt, hogy az iskolakezdés illetve az őszi időszak gyakran együtt jár azzal, hogy a gyerekek lebetegszenek? Ennek megelőzésére a teafaolaj lehet hatékony vírus-, gomba- és baktériumölő hatásának köszönhetően. 10 ml mandulaolajba tegyél 4-5 cseppet, és ezzel kend be a gyereket csuklóját, tenyerét. Utána többször szívják be az illatot.

Mindegyik illóolajat teheted aromamécsesbe, diffúzorba, akár autóban használható párologtatóba is, hogy addig is érződjön, amíg az iskolába, óvodába mentek. De Viktória receptjei alapján egyszerű, hatékony keverékeket is készíthetsz belőlük, ha nem csak párologtatva vetnéd be őket.

Erőt adó olajkeverék

Könnyedén elkészítheted a saját jókedvre hangoló, koncentrációt segítő olajkeveréketeket. Találjatok ki neki valamilyen jópofa nevet, amire a gyereknek épp szüksége van, és használjátok reggel, indulás előtt, de akár órák előtt, között is tehet belőle a csuklójára, tenyerébe ha szükségét érzi. Jobb kedvre hangol, segít koncentrálni, felfrissít. Néhány mély légzéssel kell finoman belélegezni az illatot.

Hozzávalók:

  • 10 ml golyós roll-on üvegcse
  • 7 ml jojobaolaj
  • 8 csepp grépfrút illóolaj
  • 5 csepp édesnarancs illóolaj
  • 4 csepp citrom illóolaj

Töltsd őket a golyós adagolós üvegbe, és finoman rázd össze.

Nyugató olajmix

A következő keveréke Molnár-Jilek Viktória aromaterapeuta olyan helyzetekre ajánlja, amikor a gyerek izgatott, feszült, nehezen tud megnyugodni vagy elaludni – tehát elsősorban otthoni használatra.

Hozzávalók:

  • 10 ml golyós roll-on üveg
  • 8-9 ml mandulaolaj
  • 4-5 csepp levendula illóolaj

Keverd össze a hozzávalókat, tegyél belőle a gyerek tenyerébe és a tiédbe is, és többször mélyen lélegezzétek be az illatot. Pár perc elég lehet, hogy érződjön a nyugtató hatás.

A tanévkezdés a bátortalanabb, szorongóbb típusú gyerekeknek nehezebben mehet, de optimális esetben azért két-három hét alatt, ahogy beáll a tanév során megszokott rend, ez csökken, rendeződik.

Figyeld a gyermekedet, beszélgess vele, legyél ott neki, és ha azt érzed, hogy nem enyhül a feszültsége, nem tud feloldódni, nem találja a helyét, akkor ne habozz tanácsot kérni a pedagógusoktól, pszichológustól.

Sokat segíthetnek abban, hogyan segíthetsz te magad a gyereknek anélkül, hogy megoldanád helyette a problémákat, feladatokat.