Kisgyerek

9 kozmetikum a babaszobából, ami neked is hasznos lehet

Ami a babád vagy a kicsi gyereked bőrére jó, az valószínűleg a tiédre is. Ám vannak olyan baba- és gyerekkozmetikumok, amelyeknek különösen jó hasznát veheted alkalmanként vagy akár rendszeresen is.
2024. Október 09.
anya és kisbabája játszanak, baba kozmtikumok felnőtteknek

Fotó: Getty Images

Sok nő akkor kezd igazán foglalkozni azzal, mi is van a megvásárolt kozmetikumokban, a bőrrel érintkező termékekben, amikor várandós lesz, vagy amikor megszületik a babája. A gyerekünknek mindannyian a legjobbat akarjuk, és azt szeretnénk, hogy a lehető legkevesebb káros anyaggal találkozzanak – ezért keressük a kímélő, káros vagy felesleges anyagoktól mentes, gyakran természetes, tiszta, bio vagy organikus összetevőket tartalmazó, esetleg orvos, patikus által ajánlott speciális vagy mindennapi készítményeket. Sok anyukával esik meg, hogy a gyerek minden holmija ott van nála bepakolva a táskába, a babakocsi kosarában, de saját magáról elfeledkezik – ilyenkor bizony nagyon jól jöhet néhány babatermék. Ahogy otthon is megesik, hogy elfogy valamilyen mindennap használt kozmetikum – és remekül lehet helyettesíteni a gyerekszobában fellelhető termékkel. Összegyűjtöttük, melyek azok a bőrápolók, kozmetikumok és babaápolási termékek, amelyek a felnőtteknek is nagyon jól jöhetnek időnként.

1. Téli bőrvédő

Az általában Wind & winter krémként, többcélú vagy multifunkciós balzsamként is ismert, balzsamok, krémek minden olyan anyuka táskájában megtalálhatók ősztől tavaszig, akinek a gyerekének a bőre könnyen kipirosodik, „kicsípi a hideg”, „kifújja a szél”.

Így használd: A zsírosabb állagú, nyugtató, hámosító, irritációt csökkentő, bőrvédő hatóanyagokat tartalmazó krém nem csak a picik pofiját védi hatékonyan. Remekül használhatod ajakápolóként, körömágy-balzsamként, a babakocsi-tologatás közben kipirosodott kezedre, de akár az orcádra is tehetsz belőle, a highlighterhez hasonló finom fényt ad neki.

2. Babaolaj

Régen jóval többen használták, de azért még ma is sok háztartásban ott van a babaolaj – és rendkívül sokoldalúan használható ez a fürdéshez, bőrápoláshoz ajánlott termék.

Így használd: Remekül ápolja a könyök vagy a térd érdes, kiszáradt bőrét. Körömágybőr-olaj helyett is bevethető. Ha elfogyott a sminklemosód, segíthet a vízálló vagy tartós make-up eltávolításában – utána mindig moss arcot habzó lemosóval is. Akkor is kisegíthet, ha a lábad borotválásához használt krém vagy hab fogyott ki, vagy ha a kisgyereked bőréről szeretnéd a felragasztható tetoválást, csillámtetoválást, arcfestést leszedni.

3. Babasampon

A legtöbb kisgyerek utálja a hajmosást – pedig a mai szuper gyereksamponok egyáltalán nem irritálnak, és szembe jutva sem csípnek. Ettől persze még macerás az egész, de a nyűglődés nem a sampon „hibája”.

Így használd: Ez a gyengéd, kímélő babasampon neked is nagyon jól jöhet, főleg, ha érzékeny a fejbőröd, vagy ha gyakran, akár naponta mosol hajat. A babasamponok gyakran szulfátmentesek, sok közülük illatanyag- és színezékmentes, épp ezért alkalmasak az érzékeny, kiszáradásra hajlamos fejbőr ápolására. Ha a hajhosszod igényli, tehetsz rá utána „felnőtt”, a hajad állapotának megfelelő balzsamot, pakolást, ki nem öblítendő balzsamot, de ha kímélő samponra van szükséged, a babasampon nagyon jó választás. Nyugodtan használd ezt a gyerekednél is egészen kamaszkorig. Egyébként a sminkecseteid és -szivacsaid tisztítására is bevetheted.

sampon, gyengéd hajmosás, szulfátmentes

A túl erősen tisztító samponok nem tesznek jót a fejbőrnek (Fotó: Getty Images)

4. Olajos tusfürdő

Ha a babádnak vagy kicsi gyerekednek száraz, atópiára hajlamos a bőre, akkor nagy eséllyel olajtusfürdőt javasol neki az orvos, védőnő vagy patikus. Vannak olyan változatok, amelyek már újszülött kortól használhatók, és nem csak hogy nem szárítják, hanem ápolják is a finom bababőrt.

Így használd: Ha száraz a bőröd, nem szükséges külön felnőtt tusfürdőt venned, neked is nagyon jó lesz a gyógyszertári olajtusfürdő, de igazából az egész család simán használhatja ezt a kíméletes, nem szárító, a bőr barrierjét támogató terméket. SOS esetben arclemosóként is használhatod, ha a sajátod elfogyott.

5. Cicaplast

Ez egy igazi „mindentudó” balzsam (konkrétan a La Roche-Posay Cicaplast B5 balzsamról van szó, ami igazi fogalom a babás bőrápolásban), ami jó eséllyel nálatok is megtalálható a családi házipatikában. Popsikrém helyett, kicsípett pofira, horzsolásra, napégésre, száraz bőrre is bevethető, nyugtat, véd és táplál.

Így használd: Ha az arcbőröd irritált, problémás, akkor pár napig helyettesítsd ezzel, és jó eséllyel komfortosabbnak érzed majd. Kipróbálhatod, hogy éjszakára kicsit vastagabban viszed fel, mint egy pakolást. Kisebb égésre, horzsolásra nagyon jól jön. Ha a kezed bőre nem bírja a hideget, segíthet rajta – bár létezik kimondottan kézkrém-verziója, és arcra való szérum is belőle. De ha „csak” a klasszikus balzsam van otthon, az is tökéletes. Ajánlják egyébként lézeres kezeléseket követően a bőr ápolására, a sebek, hegek gyógyulását is segíti.

6. Baba testápoló

Lágy, könnyen beszívódó, enyhén illatos vagy illatanyagmentes, természetes összetevőkkel és/vagy káros anyagoktól mentesen – ilyen krém való az érzékeny kicsik bőrére.

Így használd: És nyugodtan vegyél belőle te is, nem csak akkor, ha érzékeny a bőröd (e akkor különösen). Jót tehet a kézfejed vagy a dekoltázsod bőrének is.

7. Sebkezelő kenőcs

Ha aktív, rosszcsont gyereked van, aki sokat esik-kel, jó eséllyel van otthon speckó sebkezelő kenőcs (ha még nincs, érdemes beszerezni, tényleg nagyon jó!). Ezek a készítmények lélegző védőréteget képeznek a bőrön, és nedves környezetet fenntartva segítik a sebgyógyulást – horzsolások, vágások, karcolások, enyhe égések esetén is használhatók.

Így használd: Amire a gyerekeknek jó, arra neked is, de még másra is. Bevetheted például pattanásra – éjszakára tedd fel, és meglátod, milyen szépen gyógyul a krém alatt. Az ilyen típusú krémeket egyébként a slugging nevű bőrápolási trendhez is használják: a szérummal és hidratálóval ápolt bőrre vastag réteg vazelint vagy aquaphort kell felvinni (és itt jön be a sebkezelő krém, az is választható). A vastag, nedves környezetet biztosító réteg alatt a hatóanyagok remekül felszívódnak – sokan esküsznek erre a bőrfelturbózó módszerre. Rendszert azért nem érdemes csinálni belőle, és ha érzékeny, problémás. Mitesszerekre vagy pattanásokra hajlamos a bőröd, akkor gondold meg kétszer.

anyuka sétál a babájával, babakocsiban, nyáron

Fotó: Getty Images

8. Fényvédő

Csakis káros anyagoktól mentes, fizikai fényvédőt használsz a babád bőrére? És a nagyobbacska gyereknél is nagyon megnézed, milyen fényvédő jöhet szóba, és azt lelkiismeretesen kened? Nagyon jól teszed!

Így használd: Ha megtaláltad azt a terméket, amit jól el tudsz kenni, és nem hagy feltűnő fehér foltot, akkor ragaszkodj hozzá – és nyugodtan használd te magad is. Főleg az arcod és a dekoltázsod érzékeny bőrére. Ha hajlamos vagy leégni, könnyen kipattogsz a fényvédőtől, esetleg napallergia is szokott kínozni, akkor egy ilyen válogatott összetevőket tartalmazó fényvédő igazi megváltás lehet. Kipróbálhatod azt is, hogy adsz belőle egy keveset az alapozódhoz (a tenyeredben összekeverve) – így ugyan nem biztosítja az ígért védelmet, de lesz egy fényvédővel felturbózott színezett hidratálód.

+1. Popsitörlő

Nem bőrápoló, de a babás és kisgyerekes lét alapvető kelléke a popsikendő. A legtöbb anyukánál van belőle a táskában, a kocsiban, a babakocsiban, és nem csak pelenkázáshoz használják, hanem kéztörlésre, maszatos babapofi megtörlésére.

Így használd: De még ezen kívül is sok mindenre bevethető! Ha elfogyott a sminklemosód, egy-két alkalommal helyettesítheted vele – de utána moss arcot vízzel és lemosóval. Ha száraz a bőröd a kezeden például, és nincs nálad kézkrém vagy testápoló, töröld át a nedves törlőkendővel, és kellemesebb lesz az érzete. Ha a kutyusod lába lett sáros, vagy télen sós-latyakos, amíg nem tudod megmosni, addig áttörölheted a popsitörlővel. És persze ha bármi lecsöppent, ruhára, táskára, babakocsira folyt, cseppent, azt ügyesen feltörölheted és folttalaníthatod a kendővel.