Kisgyerek

Kezd lebetegedni a gyerek? Ezek a legfontosabb teendők

Mintha náthásodna, köhintett egy-kettőt, vagy kicsit kapar a gyerek torka? A szakértő szerint ezek ilyenkor a legfontosabb tennivalók.
2024. Január 02.
Kislány náthás, orrfújás, megfázás
Fotó: Getty Images

Van, amikor látod a gyereken, hogy jó eséllyel beteg lesz, és csak drukkolni tudsz, hogy ne legyen ennél sokkal rosszabb az állapota. Valójában a drukkoláson kívül van még néhány dolog, amit ilyenkor tehetsz: érdemes megfogadnod dr. Sebő Zsuzsanna gyermekorvos tanácsait.

Harc a vírusok ellen

„Az őszi-téli betegségek nagyobb része vírusfertőzés. A szervezet igyekszik ezeket legyőzni – ez az, amiben segíteni tudjuk különféle dolgokkal – magyarázza a szakértő. – Fontos hangsúlyozni, hogy első körben ezek ne gyógyszerek, legfőképp ne antibiotikumok legyenek, hiszen vírusfertőzés, kezdődő nátha ellen az antibiotikum nem hatásos, ugyanakkor a bélflórát jó eséllyel károsíthatja. Az enyhe vírusfertőzést le tudja küzdeni a szervezet, ezért érdemes időt adni neki erre. Van jó néhány teendő, amivel természetes módon segíthetjük a gyerekek szervezetét ebben a küzdelemben.”

Dr. Sebő Zsuzsanna gyermekorvos

Dr. Sebő Zsuzsanna gyermekorvos

1. Vitaminturbó

Az emelt dózisú C- és D-vitamin segíthet az immunrendszer támogatásában. A téli hónapokban ajánlott 1000-2000 NE D-vitamin adagot néhány napra kétszeresére, háromszorosára emelhetjük. A napi 500 mg C-vitamin helyett pedig akár 2000 mg-t is lehet szedni.

2. Hadd jöjjön ki!

Fontos, hogy segítsük az orrváladék fellazítását és ezzel a könnyebb távozását.

  • Az orrszívás nagyon sokat javíthat a helyzeten, de nem szabad túlzásba vinni. Akkor alkalmazzuk, ha a gyerek maga nem tudja kifújni az orrát, a váladék pedig sűrű, tapadós, ezért nem tud kiürülni. (Ha csak híg, akár vízszerű váladék folyik, azt nem szükséges orrszívózni.)
  • Segíthet a párásítás, inhalálás – a gőzölés azonban nem javasolt, mert nagy a forrázás veszélye. A hidegpárásítás sokkal hatékonyabb és veszélytelenebb megoldás.
  • A tengeri sós orrcsepp is beválhat, érdemes natúr, tartósítószermentes változatot választani.
  • Az illóolajokat is kipróbálhatjuk, lehet őket kenni, porlasztani, párologtatni, kádba cseppenteni, ám fontos, hogy ezeket gyerekek esetén, legfőképp kis gyerekeknél csak szakértő, gyógyszerész vagy képzett aromaterapeuta javaslatai alapján használjuk, ne kísérletezzünk. Egy példa, miért kell óvatosnak lenni: a kámforos készítmények 3 éves kor alatt például hörgőgörcsöt okozhatnak.

3. Gyógynövények szirupban

Nagyon sokféle gyógynövényt használhatunk a nátha, megfázás tüneteinek enyhítésére, ám jó, ha ezt szakértő javaslatai alapján tesszük. Ha biztosra akarunk menni, érdemes szakszerűen összeállított készítményeket, például gyógynövényes szirupokat választani. Ezeket könnyen beveszik a gyerekek, nem kell belőlük sokat meginni, és általában úgy válogatják össze a gyártók a bennük lévő hatóanyagokat, hogy azok egymás hatását erősítsék. A szirupok nem csak a köhögésre hatnak, nyákoldó, folyósító hatásuk a sűrű orrváladék távozását is megkönnyíthetik. Ezek a gyógynövények például kiváló és hatékony összetevői a nátha tüneteinek kezelésére való készítményeknek.

Lándzsás útifű: Nyálkahártya-bevonó hatásának köszönhetően csökkenti az irritációt, és immunstimuláns és gyulladásgátló hatása is van.

Fenyőrügy-kivonat: Köptető, nyákoldó hatású, támogatja az immunrendszert.

Orvosi ziliz: Csökkenti a köhögést, enyhíti a száj és a garat gyulladásos megbetegedéseit.

Orrfújás gyerek

Kép: Getty Images

4. Homeopátiás támogatás

Míg az illóolajoknál, szirupoknál komolyabb életkori ajánlások, korlátozások vannak, a homeopátia már csecsemőkortól alkalmazható. Persze fontos, hogy szakértő segítségével találjuk meg a megfelelő szert, és kell egy kis rutint szerezni az alkalmazásban, adagolásban, mielőtt gyerekeknél kezdjük használni, de megéri utánajárni, mert hatékony és mellékhatásmentes módszer lehet a kellemetlen tünetek enyhítésére.

Amikor irány az orvos

Az, hogy mikor nem elegendő már az otthoni kezelés és kell orvoshoz fordulni, függ a tünetek erősségétől és a gyerek életkorától is. „Egyszerű orrfolyással, néhány köhintéssel, 38 alatti hőemelkedéssel nem szükséges orvoshoz vinni egy óvodás vagy iskolás korú gyereket. A csecsemőknél, pici gyerekeknél azonban más a helyzet: mivel náluk sokkal gyorsabban generalizálódhat a vírus, pár óra alatt is jelentősen súlyosbodhat az állapotuk – figyelmeztet dr. Sebő Zsuzsanna gyermekorvos. – Ezért ha csecsemő vagy kisbaba beteg, köhög, érdemes legalább felhívni a gyerekorvost, aki a tünetek alapján elmondja, mi a teendő.” Még néhány hasznos tipp következik a szakértőtől, ha nem tudod eldönteni, vidd-e vizsgálatra a gyereket.

  • Menj vele orvoshoz, ha rossz a gyerek általános állapota – minél kisebb, annál inkább.
  • Intő jel lehet, ha a kicsi bágyadt, aluszékony, rossz a közérzete.
  • Kérj azonnal időpontot, ha fullad, nehéz légzése van (és alapvetően nincs krónikus asztmája).
  • Akkor is menjetek orvoshoz, ha pár nap elteltével is stagnál a kicsi állapota. (Persze azért jó tudni, hogy a csecsemőkori nátha egy hétig vagy 10 napig is tarthat.
  • Ha láthatóan súlyosbodnak a tünetek, az orrváladék nagyon sűrű, nagyon zöld, a felköhögött váladék sűrű, tapadós, indokolt az orvosi konzultáció – ezek a jelek felülfertőződésre utalhatnak.
  • Akkor is irány a rendelő, ha nagyon aggódsz, úgy érzed, valami nincs rendjén. Általánosságban nem jó az a hozzáállás, hogy „inkább lássa orvos”, hiszen az amúgy is legyengült immunrendszerű gyerek a váróban könnyen összeszedhet valamilyen fertőzést. De ha aggódsz, akkor beszélj orvossal. Első körben az online és a telefonos konzultáció is jó megoldás lehet, az orvos a tünetek alapján meg tudja mondani, hogyan tovább.

Alig beteg, mehet óvodába?

Nagy kérdés ez ősztől tavaszig, hogy mikor kell otthon tartani a gyereket, és mik azok a tünetek, amelyekkel még intézménybe mehet. Szakértőnk az alábbi alapelvek betartását javasolja. „A legfontosabb, hogy az este lázas gyereket másnap ne vigyük intézménybe – akkor se, ha reggel láztalan. Egyáltalán nem biztos, hogy pár óra múlva is az lesz. Az ideális az lenne, ha minden gyerek úgy menne óvodába, iskolába, hogy tökéletesen egészséges, ám ez, főleg az óvodások esetén, nem igazán tartható. Az enyhén náthás (a vizes orrfolyás számít annak), de jó étvágyú, jó általános állapotú, nem vagy alig köhögő, láztalan, hasmenéssel nem küzdő gyerek általában mehet óvodába. A betegnek tűnő, lázas, erősen köhögő, sűrű orrváladékkal küzdő gyerek azonban egyértelműen nem, a saját és a többiek érdekében ilyenkor otthon kell tartani őt.”