Terhesség

Hipoglikémia a terhesség alatt

Hipoglikémiának az alacsony vércukorszintet nevezzük. A hipoglikémia nem önálló betegség. A hipoglikémia gyakori a cukorbetegek vagy a terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél.
2018. Május 07.
Hipoglikémia a terhesség alatt

A terhességgel összefüggő hipoglikémia leggyakrabban azoknál a nőknél jelentkezik, akkor cukorbetegségben szenvednek.

A diabéteszben szenvedő nők különösen terhesség alatt érzékenyek a hipoglikémiára. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő terhes nőknek egy 2008-as tanulmány szerint 45% -a tapasztalt hipoglikémiát, különösen az első és a második trimeszterben.

Az inzulin hormon szabályozza a szervezet glükózszintjét. Terhesség alatt a szervezetnek több inzulinra van szüksége, ez és a hormonális változások megnehezíthetik a glükóz szabályozását. Terhességi cukorbetegség alakulhat ki attól, ha a szervezet nem képes elegendő inzulint termelni.

A hipoglikémia tünetei

Alacsony vércukorszint esetében számos nehézség jelentkezhet, pl. gyengeség, zavartság. Egyéb jellemző tünetek:

  • hidegrázás
  • izzadás
  • fejfájás
  • homályos látás
  • kimerültség
  • hangulatingadozás
  • dühérzet
  • szorongás
  • csökkent koncentráció
  • sápadt bőr
  • szabálytalan vagy gyors szívverés

Lehetnek súlyos hipoglikémiás tünetek is úgy mint görcsök vagy eszméletvesztés.

Okok és kockázati tényezők

Ha terhesség alatt hipoglikémiás tünetek jelentkeznek, akkor azonnal beszélni kell a kezelőorvossal. A terhesség alatt kétféle hipoglikémia alakulhat ki:

– Reaktív vagy étkezési hipoglikémia: étkezés után 1-3 órával jelentkezik, gyakori a cukorbetegek körében.

– Koplalásos (vagy böjt) hipoglikémia: Ez akkor fordul elő, ha a vércukor veszélyesen alacsony lesz az étkezések között. Nagyobb valószínűséggel fordul elő olyanoknál, akik nem cukorbetegek.

A terhesség alatt jelentkező hipoglikémia több okból is kialakulhat, például ha valaki kihagy egy étkezést. Fontos, a megfelelő diagnózis, mert a hipoglikémia és a cukorbetegség káros hatással lehet terhességre.

Megfelelő orvosi kezelés esetén az anya és a magzat is biztonságban van.

A terhesség alatt jelentkező alacsony vércukor több okra is visszavezethető.

Cukorbetegség

A cukorbetegség a leggyakoribb oka a terhesség alatt jelentkező hipoglikémiának.

Alacsony vércukorszint akkor fordulhat elő, ha valaki diabéteszes gyógyszereket szed, vagy nem eszik eleget. Időnként a terhességgel együtt járó hormonális változások miatt a cukorbeteg nőknél kialakulhat hipoglikémia. Ezért fontos az étkezés mennyiségének betartása és a gondos vércukorszint ellenőrzés.

Terhességi cukorbetegség

A terhességi cukorbetegség is okozhat alacsony vércukorszintet. Becslések szerint a terhes nők 9,2 százaléka terhességi cukorbetegségben szenved, ami a legtöbb esetben megszűnik a terhesség elmúltával.

Reggeli rosszullétek

A vércukorszint nagyon alacsony lehet olyankor is, ha kevés szénhidrátot fogyasztunk vagy ha reggeli rosszullétek, hányások kísérik a terhességet.

Életmód

A terhesség alatt jelentkező hipoglikémia az életmóddal is összefügghet. Így például, ha a terhes nő:

  • nem eszik eleget
  • alkoholt iszik
  • étkezéssel összefüggő rendellenessége van
  • eltúlozza a testmozgást

Gyógyszerszedés

Nem csak a rendszertelen étkezés, hanem gyógyszerek is csökkenthetik a vércukorszintet. Ilyenek például a szulfamid antibiotikumok, a fájdalomcsillapítók, beleérve az aszpirint, a kinin vagy a tüdőgyulladásra alkalmazott pentamidin.

Veszélyezteti a magzatot a hipoglikémia?

Az enyhe hipoglikémia nem valószínű, hogy ártana a fejlődő magzatnak.

A súlyos hipoglikémia kórházi kezelést indokol.

A terhességi cukorbetegségben szenvedő nők szokatlanul nagy csecsemőket szülhetnek. Ez megnehezíti a hüvelyi szülést, és növelheti annak kockázatát, hogy valamilyen sérülést szenved az anya és a baba.

A cukorbeteg anyák csecsemőinél kialakulhat sárgaság és vércukorszintjük röviddel a születés után veszélyesen csökkenhet.

Kezelés

A terhesség alatti cukorbetegség kezelése különféle lehet. A vércukorszint mérés elengedhetetlen, de szükséges lehet az étrend változtatás is. Lehetséges, hogy gyógyszeres kezelésre van szükség. Mivel a cukorbetegség elleni szerek hipoglikémiát okozhatnak, ezért elengedhetetlen az orvos utasításainak betartása. Ha a hipoglikémiát más okozza, akkor a kezelés eltérő lehet annak függvényében, hogy mi áll a háttérben.

(Cikk forrása)

Kapcsolódó cikkeink hipoglikémia témában: