Eleget alszol? És ha van kamasz gyereked, ő vajon eleget alszik? (Nagy valószínűséggel nem, és nem azért, mert nem akar aludni menni, hanem mert a hormonális változások miatt jó eséllyel váltott éjjeli bagoly üzemmódba, és inkább reggel tudna jót aludni, ha lehetne.) Sokszor nem igazán megoldható, hogy meglegyen tisztán és nyugodtan a 8 óra alvás, ezért amennyi sikerül, abból kell kihozni a maximumot. A jó alvásért sokat tehettek az alábbiakkal:
- Délután már nem kávéztok
- Lefekvés előtt nem telefonoztok
- Alaposan kiszellőztettek a szobában
- Amennyire csak lehet, besötétítetek
Ám ezeken felül van még egy dolog, ami nagyon sokat segíthet abban, hogy kipihenten ébredjetek.
Fellőtték a pizsit
Ha a lefekvésnek fix időpontja van, és az elalvás előtti rutin elemei is nagyjából állandóak, az rengeteget számít a cirkadián ritmus szempontjából. A „rossz hír” az, hogy ez akkor működik igazán, ha a hétvégéken és az ünnepnapokon sem estek ki a ritmusból. Tudjuk pontosan, hogy sem kis-vagy nagyobb gyerekes szülőként szülőként vagy kamaszként sem egyszerű ezt megoldani, mégis megéri dolgozni rajta, törekedni rá – mutatjuk, miért:
- Az állandóság segít fenntartani az egészséges cirkadián ritmust
- A ritmus egy idő után hozzájárul ahhoz, hogy akkor álmosodj el, amikor eljön a lefekvés ideje
- Ennek köszönhetően kialakulhat egy olyan alvási mintázat, amely nem a cirkadián ritmus ellenében, hanem azt segítve működik
- Az „összevissza alvásnak”, ahogy a rossz alvásnak is negatív hatása van a belső óránkra, ez pedig hozzájárulhat a rossz hangulathoz és a gyengébben működő immunrendszerhez
Ami segíthet fixálni
Először is érdemes kipróbálgatni, mi az a legkorábbi időpont, amikor reális, hogy elalszotok, és elkezdeni ezt egyre szigorúbban venni, vagyis elmenni lefeküdni akkor, amikor elhatároztátok. Hogy könnyen el is tudjatok aludni a kitűzött időpontban, az alábbi dolgok segíthetnek:
- Bármilyen relaxáló tevékenység jó lehet, ami nem képernyős
- Izgalmas vagy nyugtató, mindenesetre nem felzaklató tartalmú könyv olvasása ideális „lepörgés”
- A relaxáló zene hallgatása is jó ötlet
- Érdekes podcastet is hallgathatsz a lefekvés előtti fél órában – de ne közvetlenül előtte
- Elalvást segítő meditációs appot is kipróbálhattok
Valószínűleg nem 1-2 nap alatt javul majd a helyzet, kitartónak kell lennetek. Ha néha nem jön össze, nincs katasztrófa – folytassátok úgy, ahogy elkezdtétek, és előbb-utóbb észreveszitek majd, hogy könnyebb lesz az alvás és kipihentebben ébredtek reggel. Szép álmokat!
Forrás: LadBible.com