Kisgyerek

Ezt tanulják a gyerekek a nyílt végű játékokból

Mit jelent, ha egy játék nyílt végű, és miért fontos, hogy a gyerekek ilyen játékokkal is játsszanak?
2023. Február 13.
építőkockázó kislány
(Kép forrása: Getty Images)

Meghann Henderson, pszichoterapeuta és a Child Therapy Halton tulajdonosa szerint nyílt végű játék minden olyan játéktípus, amelynek nincsenek korlátai vagy szabályai. A nyílt végű játék lehetővé teszi, hogy a gyerek megválassza, hogy hogyan játsszon anélkül, hogy úgy érezné, hogy a játékok megközelítésének van jó és rossz módja, írja a Today’s Parent.

Ez a játéktípus nélkülözhetetlen minden korosztály számára, különösen az öt év alatti gyerekeknek – amikor a legjelentősebb az agyfejlődés a gyerekeknél. A portál Henderson alapján azt írja, hogy a nyílt végű játék ösztönzése javítja a kisgyereknél:

  • a tanulási készségeket
  • a problémamegoldást
  • az önszabályozást
  • a frusztrációtűrést
  • a nagymotoros és finommotoros készségeket
  • a kreativitást
  • a szociális-emocionális fejlődést

A nyílt végű játékokra néhány jó példa a kartondoboz, a kreatív, kézműves játékok, a zsírkréták, filctollak és papír, de akár talált tárgyak, az építőkockák – és minden olyan játék, ami a képzelőerő által valójában számtalan játéklehetőséggé alakítható, akár az önálló, akár a közös játék során.

Henderson szerint a legjobb módja annak az eldöntésére, hogy egy játék nyílt végű-e, ha a szülők megkérdezik: „Lehetővé teszi ez a játék a számukra, hogy döntéseket hozzanak a játékkal kapcsolatban, vagy megmondja, hogyan kell játszani?”.

„Egyszerűsítsd a játékteret és a játékokat, hogy lehetővé tedd a kreativitást.” Henderson azt is mondja, hogy ne javítsuk ki a gyereket azért, mert a megszokottól elrugaszkodott módon játszik valamivel, inkább bátorítsuk.

Bármilyen játékról is legyen szó, a gyerekek rengeteget tanulnak belőle, hiszen számukra ez az elsődleges eszköze annak, hogy felfedezzék a világot, megértsék a környezetüket, ez fejleszti őket a legjobban. És a játéknak is vannak különböző állomásai, amin a gyerekek keresztül mennek, a egyedüli játéktól kezdve, ami után megjelennek a csoportos játék egyes típusai. Hogy melyek ennek a szintjei, arról bővebben olvashatsz ebben az írásunkban.