1. Szedj terhesvitamint
Már a tervezés fázisában kezdj el szedni terhesvitamint, méghozzá azért, mert a magzat idegcsöve a terhesség első hónapjában fejlődik ki, akkor, amikor még nem is biztos, hogy tudod, hogy gyereket vársz. Folsav, vas, kalcium – ezek a legfontosabbak.
2. Mozgás
Az aktív életmód fontos az egészség szempontjából, és segíthet csökkenteni a stresszt, javíthatja a vérkeringést, és fokozhatja a hangulatot. Emellett a jobb alvást is elősegítheti. Sétálj naponta 15-20 percet, járj terhes tornára, jógára, úszni, pilatesre.
3. Készíts szülési tervet
Elhatároztad, hogy dúlát fogadsz? Epidurális érzéstelenítésben gondolkozol? Az alábbiakat érdemes figyelembe venni, amikor megírod a szülési tervét:
- Kiket szeretnél jelen látni a szülésnél
- Milyen beavatkozásokat akarsz elkerülni
- Milyen pozíciókat szeretnél a vajúdás és a szülés során
- Szeretnél-e zenét
- Szeretnél-e fájdalomcsillapítót, és ha igen, milyen fajtát
- Mi a teendő, ha komplikáció lépnek fel
4. Informálódj
A lehető legfontosabb, hogy legyél tisztában azzal, mi a szülészeti ajánlás, mi a kórházad álláspontja, ha van orvosod, ő, mit hogyan gondol a szülésről. És úgy általában: hogyan zajlik a vajúdás, mire számíthatsz, hogyan készülj. Minél több információd van, minél felkészültebb vagy, annál magabiztosabb leszel.
5. Csinálj Kegel-gyakorlatokat
A Kegel-gyakorlatok erősítik a medencefenék izmait, amelyek a hólyagot és a méhet támogatják. Ez az egyszerű gyakorlat segíthet megkönnyíteni a szülést, és megelőzheti a későbbi inkontinenciával kapcsolatos problémákat. Bárhol csinálhatod, az autóban, az íróasztalnál ülve, vagy akár sorban állva is. Íme, hogyan kell helyesen csinálni:- Gyakorold a szorítást, mintha a vizelet áramlását állítanád meg- Tartsd három másodpercig, majd lazítson három másodpercig- Ismételd meg tízszer
6. Kerüld a mérgező anyagokat
A születési rendellenességekkel, vetéléssel és egyéb problémákkal való kapcsolatuk miatt kerülni kell a dohányzást, az alkoholt, a kábítószereket, sőt az olyan oldószereket is, mint a festékhígítók és a körömlakklemosó. A cigarettázás például csökkenti a baba oxigénellátását; összefüggésbe hozható a koraszüléssel és más komplikációkkal.
7. Végezd máshogy a házimunkát
Még a mindennapi feladatok, például a fürdőszoba súrolása vagy a háziállatok utáni takarítás is kockázatossá válhat, ha terhes vagy. A mérgező vegyi anyagoknak való kitettség vagy a baktériumokkal való érintkezés árthat neked és a babának. Íme néhány dolog, amit érdemes levenni a teendőid listájáról:
- lépcsőn és/vagy létrán való mászás
- macskaalom cseréje (a toxoplazmózis, a macskaürülékben előforduló betegség elkerülése érdekében)
- vegyszerek használata
- hosszú ideig tartó állás
Ezenkívül viselj kesztyűt, ha ott dolgozol, ahol macskák tartózkodhattak, és alaposan moss kezet, miután nyers hússal érintkeztél.
8. Ellenőrizd a gyógyszereidet
Mielőtt bármilyen vény nélkül kapható gyógyszert, táplálékkiegészítőt vagy bármit szednél, beszélj orvosoddal.
9. Vegyél cipőt
Végre egy tökéletes ürügy a cipővásárlásra! Ahogy nő a pocakod, úgy nőhet a lábad is – vagy legalábbis úgy érezheted, hogy nő. Ez azért van, mert a természetes súlygyarapodásod miatt a súlypontod eltolódik, ami extra nyomást gyakorol a lábfejedre. Idővel ez a többletnyomás fájdalmas is lehet, a lábfej ellaposodását okozhatja. Folyadékot is visszatarthat, ami miatt a lábfejed és a bokád megduzzadhat. Ezért fontos, hogy terhesség alatt kényelmes cipőt viselj.
10. Kerüld a szaunázást
A terhesség mindenképpen a kényeztetés ideje, de óvatosnak kell lenned. Kerüld a szaunázást, mert túlmelegedhetsz. Ugyanez vonatkozik a pezsgőfürdőkre is. Emellett bizonyos illóolajok méhösszehúzódásokat okozhatnak, különösen az első és a második trimeszterben. Kerüld a borókát, rozmaringot és szegfűszeget. Ugyanez vonatkozik az ezeket a gyógynövényeket tartalmazó vény nélkül kapható gyógyszerekre és étrend-kiegészítőkre is. Ne szedd őket anélkül, hogy előzetesen ne konzultálnál a szülészorvosoddal vagy szülésznőddel.
11. Igyál több vizet
A terhesség alatt a vér a méhlepényen keresztül oxigénnel és alapvető tápanyagokkal látja el a babát, és elszállítja a salakanyagokat és a szén-dioxidot – ami azt jelenti, hogy a vér mennyisége akár 50 százalékkal is megnő, hogy ezt a sok plusz tevékenységet kezelni tudja. Tehát többet kell innod, hogy támogasd ezt a növekedést. A vízivás megelőzheti a székrekedést, az aranyér kialakulását, a húgyúti fertőzéseket, a fáradtságot, a fejfájást, a duzzanatokat és más kellemetlen terhességi tüneteket is. Törekedj a napi 8-10 pohár vízivásra.
12. Fogyassz folsavban gazdag élelmiszereket
Amellett, hogy naponta 8-10 pohár vizet iszol, öt-hat alkalommal kell enned, lehetőleg sok folsavban gazdag élelmiszert, például spárgát, lencsét, búzacsírát, narancsot.
- Kapcsolódó: Terhesség tünetek nélkül?
13. Egyél sok gyümölcsöt
A legtöbb orvos azt javasolja, hogy a terhesség alatt korlátozzuk a koffeint, mivel káros hatással lehet rád és a babára. A csökkentés azonban nehéz lehet, különösen akkor, ha hozzászoktál a reggeli kávéhoz. A gyors felfrissüléshez próbálj meg gyümölcsöt rágcsálni.
14. Használj naptejet
A terhesség érzékenyebbé teszi a bőrt a napfényre, így hajlamosabb a leégésre, vagy a foltosodásra, a májfoltra. Használj legalább 30-as faktorú fényvédő krémet. És viselj kalapot és napszemüveget. Kerüld a szoláriumot.
15. Figyelj a higiéniára
A gyakori kézmosás megvédhet az olyan fertőzésektől, mint a streptococcus B, a citomegalovírus és a bárányhimlő, amelyek mind születési rendellenességeket és egyéb súlyos szövődményeket okozhatnak a babánál. Moss kezet gyakran.
16. Utazz okosan
Utazz nyugodtan, de tegyél néhány óvintézkedést. A terhesség közepe (14-28. hét) a legjobb időszak a repülésre. Ekkorra valószínűleg már túl vagy a reggeli rosszulléteken. A vetélés vagy a koraszülés kockázata is viszonylag alacsony. Ennek ellenére minden utazási tervet egyeztess orvosoddal.A repülőn igyál sok vizet, hogy hidratált maradj, és félóránként állj fel és sétálj, hogy csökkentsd a vérrögök kialakulásának kockázatát.Az autóban továbbra is használj biztonsági övet. Arra figyelj, hogy az övrésznek a has alatt kell elhelyezkednie, a lehető legalacsonyabban a csípőn és a combok felső részén, soha nem a has fölött.
17. Egyél halat
A halban sok az omega-3, az agy fejlődéséhez elengedhetetlen tápanyag. Egyes halfajták higanyt tartalmaznak, amit viszont érdemes kerülni. Amit bátran ehetsz: tonhal, garnélarák, lazac, süllő, harcsa. Kerüld a kardhalat, a cápát, a királymakrélát.
18. Mondj igent a sóvárgásra – néha
Az igazat megvallva, senki sem tudja, hogy a terhességi sóvárgásnak mi az oka. Egyes szakértők szerint a természet így próbálja a várandóst tápanyagokkal ellátni, különösen azokkal a tápanyagokkal, amelyekből esetleg hiányt szenvednek. Mások azt mondják, hogy ez egy érzelmi dolog, amit a hormonok, a hangulatunk vezérel. Ettől függetlenül, amíg összességében egészségesen táplálkozol, általában nem baj, ha engedsz a sóvárgásának. Csak ügyeljünk arra, hogy korlátozzuk az adagokat, és tudjuk, hogy mely nassolnivalóktól kell tartózkodnunk. Néhány élelmiszer, amit kerülni kell: nyers és nem eléggé átsütött hús vagy tojás; brie, feta és más pasztőrözetlen sajtok; gyógyteák; és nyers csírák.
19. Barátkozz
Találkozz más várandósokkal, legyen szó akár szülés előtti jógáról vagy szülésfelkészítő óráról, szülő csoportról vagy online szülői fórumról. A támogatás, olyanoktól, akik ugyanabban a csónakban eveznek, mint te, döntő fontosságú lehet a terhesség hullámvölgyeinek átvészelésében. Ezek a kapcsolatok a baba megszületése után is megmaradhatnak.
20. Pihenj
Lehet, hogy most azt hiszed, hogy elfoglalt vagy, de ha egyszer megszületik a baba, még kevesebb időd lesz magadra. Ügyelj arra, hogy éjszakánként legalább nyolc órát aludj, és ha alvászavaroktól szenvedsz, napközben szundíts.
- Kapcsolódó: A leggyakoribb szülési félelmek
21. Informálódj a szülés utáni depresszióról
Valószínűleg hallottál már a szülés utáni depresszióról, de azt talán nem tudod, hogy a várandósok 10-20 százaléka tapasztalja a súlyos depresszió tüneteit a terhesség alatt. Ez növelheti a koraszülés kockázatát. Ha megmagyarázhatatlanul szomorúnak, dühösnek vagy bűnösnek érzed magad – vagy ha elveszted az érdeklődésed olyan tevékenységek iránt, amelyeket általában élvezni szoktál, vagy túl sokat alszol -, szólj az orvosodnak. Terápia, támogató csoport, antidepresszáns gyógyszer, vagy a három kombinációja valószínűleg segíteni fog.
22. Legyél tisztában azzal, hogy mikor kell hívni az orvost
Ha a következő tünetek bármelyikét észleled, akkor hívd az orvost:
- bármilyen jellegű fájdalom
- erős görcsök
- 20 perces időközönként jelentkező összehúzódások
- hüvelyi vérzés vagy folyadék szivárgása
- szédülés vagy ájulás
- légszomj
- szívdobogás
- állandó hányinger és hányás
- járási nehézségek, ödéma
- a magzat csökkent aktivitása
(Cikk forrása: parents.com)