Ilyenkor a növekvő méh tovább terhelheti az amúgy is feszülő mellkast és gyomrot. Íme a szakértő tanácsa, hogyan enyhítheted a fájdalmat.
A terhesség alatti bordafájdalom lehetséges okai
Hormonok
Ugyanazok a terhességi hormonok, amelyek az ízületeid lazításáért felelősek – különösen a találóan relaxinnak nevezett hormon – néha a bordák tágulását is okozhatják. Ez örvendetes hír a tüdődnek (amelynek amúgy is kevés a helye) és a méhednek (amely nem áll le a növekedéssel), de nem az a fájós bordáidnak és az oldaladnak.
Gyulladás
A bordáidhoz kapcsolódó porcok meglazulhatnak és kitágulhatnak a terhesség alatt, ami gyulladást (értsd: fájdalmat) okozhat a területen.
Fokozott nyomás a méh irányából
Ahogy a méhed tovább tágul – és a melleid egyre nagyobbak -, a bordakoszorúd a szó szoros értelmében nyomás alá kerülhet.
A baba rúgásai
A kis örökmozgód lehet, hogy belemélyesztette egyik lábát a bordáidba, és erőteljes rúgásokkal kedveskedik neked.
Hogyan változik a bordafájdalom a terhesség alatt?
Első trimeszter: Mivel a bordafájdalmat gyakran az egyre táguló test – különösen a méh, amely folyamatosan nyúlik, hogy befogadja a növekvő babát – okozza, az első trimeszterben általában még nem jelentkezik. Sok nő nem is nagyon hízik a terhesség első néhány hónapjában. Azok, akiknek reggeli rosszullétük van, akár még néhány kilót fogyhatnak is.
Második trimeszter: Ahogy a baba tovább növekszik, előfordulhat, hogy bordafájdalmat és légszomjat tapasztalsz, ami azért jelentkezik, mert a növekvő méh a rekeszizomra nyomódik, és összenyomja a tüdőt.
Harmadik trimeszter: A bordafájdalom általában a terhesség későbbi szakaszában folytatódik, amikor a méh már komolyan tágul, és nagyobb nyomást gyakorol a bordákra. A baba is egyre nagyobb lesz – és valószínűleg a bordáidat is megrúgja.
A jó hír: A szülés előtti hetekben a baba gyakran úgy készül fel a születésre, hogy a medencébe süllyed, ami leveszi a nyomást a bordáidról (és megóvja őket a kóbor rúgásoktól).
Hogyan enyhíthetem a bordafájdalmat a terhesség alatt?
Viselj bő ruházatot
A túl szoros ing vagy ruha még nagyobb nyomást gyakorolhat a már amúgy is fájó bordákra. Maradj a kismamaruháknál, a bő pulóvereknél és az extra laza pólóknál és felsőknél.
Fürödj meg
Egy meleg (nem forró) fürdő sok terhességi fájdalmat enyhíthet. Nem vagy biztos benne, hogy biztonságosan ki tudsz mászni a kádból? Próbáld ki helyette a melegítőpárnát.
Keress más testhelyzetet
Ha úgy érzed, hogy a baba maga egy konkrét fájdalom a bordáiban, próbálj meg változtatni a helyzetén úgy, hogy a sajátodat is megváltoztatod. Próbálj meg egyensúlyozni egy tornalabdán vagy végezz néhány medencebillentést.
Viselj hastámasztó pántot
A hasat megtámasztó szalagokat úgy tervezték, hogy segítsenek a súly újraelosztásában a növekvő testközép körül, valamint segíthetnek levenni a nyomást a feszülő hasról, amely a bordáidat húzza, és fájdalmat okozhat.
Vegyél be gyógyszert!
Ha már minden házi gyógymódot kipróbáltál a bordafájdalomra, de eredménytelenül, kérdezd meg orvosodat, hogy szedhetsz-e paracetamolt.
Mikor kell aggódni a bordafájdalom miatt?
Ha aggódsz a bordafájdalom miatt, vagy úgy tűnik, semmi sem segít, érdemes felhívnod az orvost.
Hívd akkor is, ha a bordafájdalom a hasad felső részén jelentkezik, különösen, ha a bordák alatt, a tested jobb oldalán tapasztalod. Az ezen a területen jelentkező fájdalom a preeklampszia egyik lehetséges tünete, amely egy olyan terhességi szövődmény, amelyet magas vérnyomás jellemez. A preeklampszia egyéb jelei közé tartozik a súlyos fejfájás, a látás megváltozása és a hányinger.
A preeklampszia valószínűleg nem múlik el, amíg a baba meg nem születik, és addig fontos, hogy kezeltessed magad. Ha valóban preeklampsziád van, orvosod valószínűleg rendszeres vér- és vizeletvizsgálatot fog javasolni, és meg fog kérni, hogy ellenőrizd otthon a vérnyomásodat. Attól függően, hogy mennyire súlyos az állapotod, előfordulhat, hogy vérnyomáscsökkentő gyógyszereket kell szedned vagy kórházi kezelésben kell részesülnöd.