Trend

A legjobb ételek, ha dús hajra vágysz

Ezeket edd, hogy biztosítsd a hajad számára szükséges tápanyagokat.
2023. Június 12.
vörös hajú nő mosolyog, dús, hullámos haj
Fotó: Getty Images

Hiába van szuper samponod és remek pakolásod, ha nincs elegendő tápanyag a szervezetedben, ha hiányoznak az egészséges hajnövekedéshez szükséges vitaminok, ásványi anyagok, akkor nem lesz olyan dús a hajad, mint amilyen lehetne. Összegyűjtöttük, melyek a legfontosabb tápanyagok, és azt is, mit érdemes belevenned az étrendedbe, hogy a szükséges mennyiséget biztosítsd, és a hajad erős, egészséges és csillogó lehessen.

Hajerősítő alapok

Ezek az alapok, amelyek kiemelten fontosak a haj (és az egész szervezet) egészsége szempontjából.

  • Fehérje: A keratin nevű fehérje a haj legfontosabb építőeleme. A szálak erősebbek, strapabíróbbak, fényesebbek, valamint a fejbőröd is kiegyensúlyozottabb, ha megfelelő mennyiséget fogyasztasz fehérjéből.
  • Vas: A vashiány nőknél viszonylag gyakori, a sápadtság, energiahiány mellett a hajhullás, a haj meggyengülése, elvékonyodása is fontos tünete lehet. Ha odafigyelsz a vaspótlásra, az néhány (6-8) hét után a hajad állapotán is meglátszik.
  • Cink: A hajnövekedéshez, a szálak és a bőr megfelelő regenerálódásához is nagy szükség van rá. Szükség van cinkre a megfelelő sejtanyagcseréhez, sejtosztódáshoz – és ezáltal a haj, a bőr és a köröm egészséges növekedéséhez is.
  • Ómega zsírsavak: Az Ómega-3 és -6 zsírsavak a szervezet számára esszenciális, vagyis nélkülözhetetlen, többszörösen telítetlen zsírsavak, amelyeket a szervezet nem tud előállítani. Szívvédő hatásúak, gyulladáscsökkentő, immunrendszert támogató hatásuk is van, valamint a fejbőr működésére is jótékonyan hatnak.
  • Kovasav: Ha nincs belőle elegendő, a haj elvékonyodhat, ritkulhat, fakóvá válhat.

Vitamint neked!

És nézzük a legfontosabb vitaminokat is, azok sem maradhatnak ki a listából!

  • A-vitamin: Nélkülözhetetlen a sejtek optimális növekedéséhez, differenciálódásához.
  • Biotin (B7-vitamin): A B-komplex egyetlen olyan tagja, amelyet a szervezet is termel, az anyagcsere optimális működéséhez szükséges.
  • C-vitamin: Segíti a vas felszívódását, fokozza a bőr (és a fejbőr) rugalmasságát adó kollagén termelődését, antioxidáns.
  • D-vitamin: Gyulladáscsökkentő, jótékony hatása van az immunrendszerre.
  • E-vitamin: Antioxidáns, segít a sejtek normál működésének megőrzésében.

Szuperételek a hajadnak

Most, hogy megvannak az alapok, jöhetnek azok a fogások, amelyek a lehető legtöbb, a haj számára fontos összetevőt tartalmazzák.

1. Tojás

Fehérjetartalma, ómegazsírsav-tartalma és a benne lévő biotin is jól jön a hajnak (is).

2. Halak

Különösen az olyan zsíros halak, mint a lazac, a szardínia vagy a makréla bőségesen tartalmaznak a fehérje mellett ómega-zsírsavakat valamint zsírban oldódó vitaminokat (A-, D-, E-).

3. Mogyoró

Ómega-zsírsavak, biotin és fehérje – ideális nassolnivaló, csak ne vigyük túlzásba magas kalóriatartalma miatt.

4. Alga

A spirulinaként is ismert kékeszöld alga rengeteg olyan anyagot tartalmaz, amelyből a szervezet keratint tud felépíteni, emellett antioxidáns hatása és a benne lévő ómega-zsírsavak is jól jönnek a haj és a fejbőr egészsége szempontjából.

5. Spenót

Van benne vas, antioxidánsok és C-vitamin is – a hajunk szereti!

6. Sovány csirkehús

Fehérjetartalma ideális azoknak, akik állati eredetű forrásból szeretnék/tudják biztosítani a fehérjeszükségletüket.

7. Édesburgonya, sárgarépa

Nagy mennyiségben tartalmaznak béta-karotint, ami az A-vitamin előanyaga, a hajnak és a bőrnek is jót tesz.

8. Gyógyteák: csalán, zsurló, borsmenta

Fogyasztva és hajöblítőként is remekül működnek: a csalán fokozza a fejbőr vérkeringését, a zsurló kovasav-tartalma segíthet hajhullás esetén, a borsmenta gyulladáscsökkentő és keringésfokozó.