Érzelmileg, hormonálisan és fizikailag is rendkívül nagy változásokat hoz, ha gyereked születik, a prioritások átrendeződéséről nem is beszélve. Könnyen lehet, hogy a bőröd vagy a hajad ápolása az első hetekben sokadrangúnak tűnik – és ez teljesen természetes. De nem muszáj, hogy így legyen. Hosszabb távon ugyanis nem tesz jót, ha egyáltalán nem figyelsz magadra – ezzel valójában a babádnak sem teszel jót. A bőrápolásra szánt néhány perc rengeteget segíthet abban, hogy jobban érezd magad a bőrödben, hogy ne érezd azt, hogy mindig az utolsó helyre szorulsz, és hogy egy kicsit kikapcsolj, ellazulj. Szóval ne ezen a kis időn akarj spórolni, tényleg csak néhány percről van szó, a bőrödnek és a közérzetednek viszont nagyon sokat számít. Hoztunk néhány extrán hasznos tanácsot dr. Leela Athalye és dr. Chris Robb bőrgyógyászoktól, a theeverymom.com szakértőitől.
Mi történik a bőrömmel?
Szülés után még jó ideig zajlik a tested visszarendeződése, a hormonrendszer messze nem a „megszokott rendszerben működik” – természetes, hogy mindez a bőrödre is hatással van. Ahogy a kevesebb alvás, a rendszertelenebb evés és életmód is. Ezeket tapasztalhatod többek között:
- Pattanások jelenhetnek meg
- Felerősödhetnek a szemed alatti karikák
- A bőröd szárazabbá válhat, de az is megeshet, hogy a szokásosnál zsírosabb lesz
- A bőrviszketés, irritáció is gyakori
- Puffadtabbnak láthatod az arcodat
- Ha eddig nem is alakultak ki, még mindig jelenhetnek meg striák a testeden
- Kipirosodás, csalánkiütés is megjelenhet
Mi a megoldás?
Egyrészt a türelem: adj időt a testednek, hogy újra megtalálja az egyensúlyi állapotát. Segíts neki azzal, hogy elegendő mennyiségű folyadékot iszol (ez nagyon-nagyon fontos!), pihensz amennyit csak tudsz (!), szabad levegőn vagy amennyit lehet, rendszeresen mozogsz, igyekszel minél több egészséges zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani. (Természetesen mindezt a gyermekágyi időszakra javasolt kímélő korlátozások betartásával.) Másrészt a bőrápoló rutinod is segíthet, hogy az arcbőröd visszanyerje egészséges kinézetét és működését – a szakértők az alábbiakat javasolják.
1. Legyen egy C-vitaminos szérumod
És használd reggelente. A C-vitamin hatékony antioxidáns, óvja a bőrt sejtjeit a szabad gyökök károsító hatásától. Serkenti a bőr saját kollagéntermelését, üde színt, egészségesebb külsőt ad neki. És a rá felvitt fényvédő hatását is fokozza. Tényleg látványos a hatása, rövid távon is. Ebben a cikkben szuper C-vitaminos szérumokat találsz, ha még nincs kedvenced, válassz.
2. Segít a hialuronsav
Egy hialuronsavas szérum nagyon szépen segíthet helyreállítani a bőr hidratáltságát, megszünteti a mélyrétegi vagy a felszíni vízhiányt. Ez utóbbi zsíros bőrnél is fennállhat, ezért a hialuronsav minden bőrtípus számára ajánlott, mindegyiknél segíthet megszüntetni a feszülő, húzódó érzést, viszketést. Legjobb, ha naponta kétszer használod, de ha nem szereted rétegezni a termékeket, akkor egyszer is elég lehet. Masszírozd be alaposan – plusz két perc, de sokat segít a felszívódásban, és nagyon kellemes, relaxáló érzés. Ebben a cikkben hatékony hialuronsavas szérumokat ajánlunk.
3. Támogasd a bőrbarriert
A bőr egyensúlytalanságáért gyakran az felelős, hogy meggyengül az azt védő lipid- vagy barrierréteg. Épp ezért nem feltétlenül elég, ha szérumokkal igyekszel az aktuális problémákat helyrehozni: szükség van olyan készítményre, amely kimondottan a bőrbarrier helyreállítását segíti. (A szérumok használata után egyébként is kell hidratáló krémet használni) Rengeteg ilyen kozmetikumot találsz, amelynek már a nevében is ott van, hogy barriervédő, de ha például a ceramidos termékek közül választasz, az is egészen biztosan hozzájárul a bőr védőrétegének regenerálásához.
A galériában barriervédő arcápolókat gyűjtöttünk össze. A cikk a galériát követően folytatódik.
4. A fényvédelem extrán fontos
A szülés utáni időszakban még mindig nagyobb az esélye a pigmentfoltok kialakulásának – ebben a hormonoknak van szerepe. Épp ezért ha utcára mész, mindig tegyél fel SPF50-es fényvédőt. A pigmentfoltokat sokkal-sokkal könnyebb megelőzni, mint eltüntetni, és hiába tűnik felesleges óvatosságnak télen fényvédőt használni, egyáltalán nem az. Egy félórás séta is elég lehet ahhoz, hogy megpiruljon a bőröd, és a napnak kitett időszakok hatása összeadódik, nagyban fokozva a pigmentfoltok kialakulásának esélyét. Ez egy nagyon komoly befektetés a bőröd későbbi állapotába: ha most odafigyelsz a fényvédelemre, azért nagyon hálás leszel majd néhány évvel később. Ebben a cikkben arcra való fényvédőket gyűjtöttünk össze, találd meg, neked melyik válik be leginkább.
5. Óvatosan az extrákkal
Ehhez kapcsolódik, hogy érdemes óvatosnak lenni azokkal a hatóanyagokkal, amelyek a bőr fényérzékenységét fokozzák. Ilyenek például a hámlasztó AHA-savak vagy a retinol. Ezek szuper hatóanyagok, látványos fiatalító, simító hatásuk lehet a bőrre, ám a terhességet követően és a szoptatás időszakában érdemes óvatosnak lenni velük (ahogy egyébként a terhesség alatt is). Ha mindenképp ilyesmit szeretnél használni, előtte konzultálj kozmetikussal vagy bőrgyógyásszal, válassz alacsony koncentrációjú készítményt, és nagyon-nagyon figyelj oda a fényvédelemre.
Forrás: theeverymom.com