A sulikezdés feszültséggel jár a legtöbbünknek – kinek többel, kinek kevesebbel. A kamaszokon egyre nagyobb a nyomás: rengeteg órájuk van, sok feladat, korán kell kelni, kezdődik a továbbtanulás miatti nyomasztás… Nem csoda, ha feszültek, stresszesek, esetleg félnek akár már a tanév elején. De nem kell, hogy ez így legyen, sőt. Nagyon fontos lenne, hogy segítsünk nekik abban, hogyan kezelhetik ezt a stresszt, hogyan élhetik meg könnyebben a feszültségkeltő helyzeteket.
Honnan tudom, hogy stresszes a tinédzser gyerekem?
Lehet, hogy beszél neked arról, hogyan érzi magát, mi aggasztja – de azért ne (csak) erre hagyatkozz, hiszen pont ez az a korszak, a kamaszkor, amikor inkább kevesebbet, mint többet oszt meg a gyerek saját magáról, az érzelmi állapotáról. Figyeld őt, beszélgess vele, hallgasd figyelmesen. A verywellmind szakértői szerint az alábbi jelek utalhatnak arra, hogy a kamaszod stresszes:
- Gyakran fáj a feje vagy a hasa
- Gondjai vannak az alvással: nehezen alszik el, felébred éjjelente, vagy épp túl sokat alszik
- Romlanak a jegyei rosszul teljesít az iskolában
- Ingerlékenyebb, ingadozóbb a hangulata
- Megváltozik a barátaival való kapcsolata, kevesebbet van vagy beszél velük
- Gondok vannak a magatartásával, lóg a suliból vagy visszabeszél
- Negatívan beszél saját magáról
- Sokat aggódik, olyasmin is, amin eddig nem
Mit tehetek, ha feszült a gyerekem?
A legfontosabb, hogy ne kezdj el „papolni” neki, ne akard „kibeszélni belőle a stresszt”, hanem elsősorban legyél vele, legyél ott neki, és figyelj rá. Megoszthatsz vele hasznos tanácsokat (mutatunk is néhányat a Highschoolmoms Instagram-oldal válogatásából), de ezeket finoman tálald, felajánld neki, ne akard ráerőltetni. Jó, ha tud ezekről, de hadd döntse el ő maga, mi az, amit most épp alkalmazni tud, amit ki szeretne próbálni.
1. Tegyen rendet az asztalán
Főleg akkor segíthet sokat, hogy rendbe teszi (vagy közösen rendbe teszitek) a tanulóhelyét és annak környékét, ha a suli miatt stresszel. Egy rendezett, tiszta, egyszerűen átlátható környezetben könnyebben megy a gondolkodás és a tanulás is, míg a rendetlenség már önmagában nyomasztó, feszültésget keltő hatású. N nyaggasd ezzel, de ne is vonulj vissza azonnal, miután bedobtad az ötletet. Legyél kicsit kitartó, és ajánld fel a segítségedet, tényleg sokat számít, mennyire van rendben a környezete.
2. Tervezzen!
Javasold neki, hogy készítsen magának időbeosztást – szüneteket és pihenőidőket is betervezve. Ahogy a suliban van órarendje, úgy megtervezheti (nagyjából) az egész napját, minden napját a héten, hogy lássa, mikor tud tanulni, mennyit tud pihenni, mikor mire készül, mennyi időt tölt szabadon, mennyi van beosztva, mi mindenre elég az ideje, és mire kell esetleg többet szánnia.
3. Biztasd a zenehallgatásra
Bármilyen zene jó, de nem árt, ha elmondod neki, milyen jó, ha ezen a téren nyitott, és nem csak a kedvenceit hallgatja állandóan, hanem mást is. És amikor feszültnek érzi magát, akkor segíthet a lassú, nyugodt, instrumentális zene – rengetegféle stílusban találhat ilyet, biztasd arra, hogy keressen ő maga olyat, ami bejön neki. De mutathatsz neki klasszikus zenét, relaxációs zenét, világzenét, bármit, ami rád nyugtatólag hat – de ne várd el, hogy ő is ugyanúgy reagáljon rá. Fogadd el azt is, ha neki nem jön be, és hallgasd nyitottan azt, amit talál. Megemlítheted még a speciális mixeket, a „layered music”-ot, amely nagyon jótékony lehangoltság, rosszkedv esetén.
4. Csak pozitívan
Beszélj neki a pozitív megerősítésekről – ha neked van olyan pozitív mondatod, amit magadnak szoktál mondani, oszd meg vele, és biztasd, hogy találjon ki sajátot. Meséld el neki, hogy ha a lehetőségekre fókuszál a nehézségeket helyett, ha a pozitívumokat erősíti a negatívumok helyett, azzal sokat segíthet magának. Mondj is neki néhány példát, és meséld el, hogy akkor a leghatékonyabbak, ha hangosan ki is mondja őket, akár a tükörbe nézve. Például ezeket:
- Napról napra jobban vagyok
- A kihívások érdekesek
- A feladataimra koncentrálok
- Érdeklődve vágok neki a napnak
5. Legyen kedves magával
Beszélgethetsz vele arról, hogyan „beszélget” ő saját magával. Kérd meg, hogy gondolkodjon el azon, miket szokott mondani magáról, hogyan beszél saját magáról – akár magában, akár másnak. És hogy vajon egy-egy nehéz helyzetben máshogy viszonyul-e saját magához, mint egy kedves barátjához viszonyulna. Arra ébresztheted rá ezekkel a kérdésekkel, hogy magával az ember gyakran szigorúbb, mint másokkal, pedig sokkal könnyebb lenne az életünk, ha ugyanazt a kedvességet megadnánk magunknak is, amit azoknak adunk, akiket szeretünk. Kipróbálhatja, hogy minden este leírja azt, amit elért aznap, amiért szerinte dicséretet érdemel – a legapróbb dolgokat is. És valóban dicsérje is meg magát értük, ahogy mást dicsérne. Az önegyüttérzés nagyon fontos dolog, olvass róla, beszélgessetek róla, sokat számít.
6. Extra tippek stressz ellen
A calm.com blogján talátunk még néhány egyszerű és hasznos dolgot, ami segíthet.
Végezzetek légzőgyakorlatokat
Akár az egyszerű 4-6 légzés is segíthet – ebben a cikkben olvashatsz róla, de ha jársz jógázni, mutathatsz neki onnan trükköt, vagy kereshettek légzőgyakorlatos applikációt. (Maga a Calm is egy hasznos stresszmenedzseléshez hozzájáruló app, nézzétek meg.)
Táncolja ki a feszültséget
Bármi jó, ami átmozgatja a testét, amivel „kirázhatja magából” a feszkót.
Írja le
Egyszerűen írja ki magából azt, ami miatt feszült. Nem kell szöveggé összeállnia, de ha igen, az persze csak jó, a lényeg, hogy írja, ami eszébe jut – már ez is segít a feszültségoldásban.
Listázzon
Minden apró tennivalót, a nagy, feszültséget keltő feladatokat bontsa le kicsi lépésekre, csinálja meg a legegyszerűbbet, és amivel megvan, azt húzza vagy pipálja ki.
Telózás helyett aludjon
Kérd egy, hogy adjon magának három napot, amikor a szokásosnál egy picit hamarabb fekszik le, és lefekvés előtt egy órával nem néz képernyőt. Három nap igazán nem sok – és figyelje meg, hogyan érzi magát, hogyan alszik a harmadik napon.
Forrás: verywellmind.com, calm.com/blog, instagram.com/highschoolmoms