Rengeteg jótékony hatása van, nem véletlen, hogy az orvosi levendula (Lavandula Angustifolia) az egyik leggyakrabban használt és legismertebb illóolaj – érdemes neked is tartani otthon egy üvegcsével. Sőt, akár magaddal is viheted – mindjárt látni fogod, hogy egészen különféle helyzetekben is bevethető. És a levendula az egyike azon kevés illóolajnak, amely higítás nélkül, tisztán is a bőrre kerülhet – és gyerekeknél is használható, igazából bármilyen korosztálynál alkalmazható (a várandósság első harmadában nem ajánlott). Molnár-Jilek Viktória természetgyógyász, aromaterapeuta segítségével gyűjtöttük össze, mi mindenre jó ez a különleges illóolaj.
Nézzük a legfontosabb tulajdonságait, és máris megérted, miért szeretik olyan sokan.
- Nyugtató
- Görcsoldó
- Baktérium- és gombaölő
- Gyulladáscsökkentő
- Bőrregeneráló
- Hangulatjavító, kiegyensúlyozó
Így használd a levendulaolajat
Rengeteg ötletünk van, mi mindenre használhatod az orvosi levendula illóolajat.
1. Idegességre párologtasd
Nyugtató, kiegyensúlyozó hatásának köszönhetően idegesség, ingerlékenység, nyugtalanság esetén jótékonyan hat – cseppents belőle az ultrahangos diffúzorba vagy az aromalámpába, és engedd magad ellazulni. Gyorssegélyként a csuklódra is cseppentheted, dörzsöld össze a két kezed, majd lélegezd be néhányszor az illatot.
2. Segít elaludni
Alvászavar esetén is jótékonyan hathat a levendula, főleg gyerekeknél és időseknél. Teheted a fürdővízbe, párologtathatod lefekvés előtt, vagy cseppentheted egy zsebkendőre, és azt teheted az ágy közelébe (de ne közvetlenül a fej mellé).
3. Jót tesz, ha kimerült vagy
Általános fáradtság, kimerültség esetén segítheti a regenerálódást, hozzájárul ahhoz, hogy pihenő üzemmódba kapcsolj. Akár a fáradt izmokba is masszírozhatod, vagy a csukló belső oldalára cseppentve szívd be az illatát. Bázisolajba cseppentve masszírozáshoz (például talpmasszázshoz) is használható.
4. Stressz ellen remek
Ha szorongsz, stresszelsz, legyen nálad a levendula illóolaj, hogy kisegítsen. Ha épp nem tudod párologtatni, akkor cseppentsd a csuklódra vagy a tenyeredbe – az összedörzsölt majd összeérintett tenyerekből való belélegzés különösen nyugtató lehet. Figyelj közben a légzésedre: 6 számoláson keresztül fújd ki, négy számoláson át szívd be a levegőt, hogy visszatérj az egyensúlyodba.
5. Vesd be égési sérülésekre
Enyhe napégésre, kisebb égésre közvetlenül teheted – azért legyél ésszerű, és természetesen komolyabb égés esetén irány az orvos, ne az illóolajjal próbálkozz. De ha mondjuk véletlenül hozzáért az ujjad a hajvasalód forró oldalához, vagy megkapta egy kicsit a nap a válladat, arra bátran kenheted az olajat tisztán.
6. Enyhíti a viszketést
Főként rovarcsípés miatti viszketésre vethetitek be sikerrel, a szúnyogcsípésekre különösen ajánlott. arra figyelj csak, ha gyerekre kened, hogy ne kenhesse bele a szemébe – az ujjára, kézfejére csak óvatosan, figyelmeztetve, kis mennyiségben tegyél (és inkább csak olyan korú gyereknek, aki már megérti, miért nem szabad, hogy az olaj a szemébe jusson).
7. Fertőtlenít is
Enyhén gyulladt bőrfelületre regeneráló és fertőtlenítő hatása miatt bátran tehető, és ugyanezért kisebb sebekre, horzsolásokra is megfelelő. Segít a vérzés elállításában, fertőtleníti a sebet, és a fájdalmat is enyhíti.
8. Kend a pattanásra
Problémás bőrre is jól használható, pattanásokra ideális „spot treatment”, vagyis mehet közvetlenül a pattanásra, hogy csökkentse a gyulladást és fertőtlenítse a bőrt.
9. Rovarok ellen is jó
Nem csak rovarcsípésre, hanem annak megelőzésére is használhatod: párologtatva segíthet távol tartani a zavaró rovarokat. Segíthet az is, ha a csuklódra és a bokádra teszel belőle, ha épp nem tudsz párologtatni. És ha levendulát ültetsz a kertbe, a terasz vagy a pihenőrész közelébe, az is segíthet távol tartani a szúnyogokat. Hangyák, legyek, molyok és bolhák ellen is jó, illatkőre cseppentve például (nem közvetlenül a ruhára).
10. Tedd a fürdővízbe
Egy lazító, nyugtató fürdő tökéletes hozzávalója a levendula illóolaj: nyugtatja a bőrt és a lelket is, csökkenti az irritációt és az idegességet, feszültséget egyaránt. Legjobb, ha tejszínben vagy mézben feloldva adod a vízhez, így keveredik el a legjobban, de fürdősóra is csepegtetheted.
11. Láz esetén segít
Magát a lázat kis mértékben csillapíthatja (de ne lázcsillapító helyett használd), ám amiért igazán érdemes a lázas gyereknél bevetni, az az, hogy a lázzal járó nyűgösségen, rossz közérzeten segíthet. Érdemes 1-2 cseppet bázisolajba (például körömvirág- vagy mandulaolajba) tenni, és bekenni a hátat a gerinc mentén, pár perc latt érezhető a nyugtató hatás.
12. Menstruációs görcsöknél is hat
Az alhasra, a fájdalmas területre masszírozva segíthet enyhíteni a görcsöket, feszültséget.
Ugye, mennyiféleképp használhatod? Nem csoda, ha szívesen kipróbálnád – ajánlunk is néhány válogatott minőségű olajat. És a galéria után még egy hasznos tipp következik.
A hidrolátum is hasznos
A lepárlás során az olaj mellett keletkező virágvíz vagy hidrolátum is nagyon sokoldalúan használható.
- Lehet a bőrre permetezni strandolás után
- Problémás bőrre arctonik helyett fújható
- Babák, pici gyerekek fürdővizébe esti lecsendesítésre inkább ez ajánlott az olaj helyett
- Enyhíti az irritált bőr kellemetlen érzetét
- Párnapermetként is bevethető, ha nyugodtabb alvásra vágysz