Bármennyire is készülünk a szoptatásra, előfordulhat, hogy olyan akadályokba ütközünk, amikor segítséget kell kérnünk. Milyen problémával kihez fordulhat a szoptató édesanya?
Tejcsatorna-elzáródás és mellgyulladás – jelek és teendők
“Első körben szoptatási tanácsadóhoz érdemes fordulni. Ő tudni fogja, hogy meddig tart az ő kompetenciája és mikor kell orvoshoz fordulni. Orvoshoz általában mellgyulladással, melltályoggal fordulunk. Olyan végső esetekben tehát, amikor antibiotikumra, orvosi- és ultrahang vizsgálatra van szükség, amikor a probléma kórházi, orvosi konzultáció mellett kezelhető” – mondja dr. Erdélyi Fruzsina a Bethesda Gyermekkórház gyermekgyógyásza, IBCLC laktációs tanácsadója.
A doktornő hozzáteszi, hogy bármilyen nehézség adódik a legjobb, ha az édesanya időben beszélni tud egy szoptatási tanácsadóval, aki szoptatásbarát módon tud segíteni a kezdetektől. Már a szoptatási tanácsadó felkeresése előtt fontos lenne, hogy az édesanya megismerje a saját testében zajló folyamatokat, megfigyelje az aktuális kihívást okozó eltérést. Sokszor már az is félig meghozza a javulást, ha tudatosan odafigyelünk a saját testünkre. Természetesen létezhet olyan nehézség, amikor elkerülhetetlen az orvosi segítség, de olyan helyzet ritkán adódik, amikor egyből orvosra van szükség.
Orvoshoz leggyakrabban mellgyulladás miatt fordulnak az édesanyák, a folyamat első lépéseként tejcsatorna-elzáródás alakul ki, ennek első jeleként csomót tapint a mellében az anya. A mell ilyenkor érzékeny, fájdalmas, kellemetlen lehet a szoptatás is. Rendszerint csak az egyik mellben jelentkezik a probléma. Már ebben a korai szakaszban megfelelő praktikákkal megoldható lehet a probléma, ebben érdemes lehet szoptatási tanácsadó segítségét kérni. A cél nem csupán a tünetek enyhítése, hanem az ok megkeresése, ami miatt a mell nem tud teljesen kiürülni. A tejcsatorna-elzáródásból alakulhat ki mellgyulladás, ami már komolyabb tünetekkel – láz, levertség, fáradtság – jár.
- Kapcsolódó: Mellgyulladás a szoptatás alatt
A tejcsatorna elzáródása és a mellgyulladás sem ritka a szoptató anyák körében, sok pihenéssel, a mell gyakori kiürítésével, azaz minél gyakoribb szoptatással, borogatással, különféle szoptatási testhelyzetek kipróbálásával, helyes mellretapadással, hatékonyabb szopival általában visszafordítható a folyamat – ebben tud segítséget, iránymutatást adni egy szoptatási tanácsadó. Ezekkel a módszerekkel általában viszonylag hamar enyhülnek a panaszok. Ha azonban nincs változás, sőt a tünetek súlyosbodnak, a láz nem szűnik, akkor orvosi segítségre lehet szükség, antibiotikum szedése elkerülhetetlenné válik a gyógyuláshoz.
Ha az édesanya mellett van szoptatási tanácsadó, akkor ő végig kíséri az anyát a gyógyuláshoz vezető úton, és pontosan tudni fogja, mikor érkezik el az az pont, amikor orvosra van szükség.
Szoptatási gondok a baba miatt
Szoptatási nehézség esetén az is előfordul, hogy anyai oldalon minden rendben van, de a baba igényel orvosi kivizsgálást. “Azt tapasztalja az édesanya, hogy a baba nem gyarapszik. Ebben az esetben gondolhat arra, hogy kevés a tej, de okozhatja a nehézséget az is, hogy a baba nem képes hatékonyan szopni, például azért, mert valamilyen izomtónus-probléma áll a háttérben.
Van tehát feladatköre az orvosnak, de nem valószínű, hogy első körben hozzá kell fordulni” – mondja dr. Erdélyi Fruzsina. Hozzáteszi, hogy az a tapasztalat, hogy “ha az anya szoptatási tanácsadó nélkül indítja meg ezeket a köröket, akkor a szoptatáson fog csattani az ostor.”
Készülj az első évre a DOKIMAMIKKAL! – Egészségügyi gyorstalpaló a baba első 12 hónapjára
Doktornők, akik maguk is épp babát várnak vagy épp kisgyerekkel vannak otthon… – Ki tudhatná jobban náluk, milyen tudnivalókra van szüksége az édesanyáknak? Gyűjtsd be a legfontosabb egészségügyi információkat a kicsi első évével kapcsolatban a Bethesda Gyermekkórház orvos anyukáitól! Kövess minket 1 hónapig – heti 4-5 új cikkel jövünk!
Témák:
- Oltások gyermekkorban: a legfontosabb tudnivalók
- Így készülj a szoptatásra
- Szoptatás és gyógyszerszedés
- Újszülöttkori hallásszűrés – mit állapít meg, miért fontos?
- Mi az az orrlégzési gátoltság, miért horkol a baba?
- Fülzsír – kell tisztítani a baba fülét?
- Mitől fájhat a csecsemő füle? Gyermekkori fülpanaszok, fülfájás
- Vigyázz, le ne nyelje! Idegentestek a légútban
- Súly-és hosszfejlődés a baba életévében
- Láz újszülött és csecsemőkorban
- Miért sír vigasztalhatatlanul? Háttérben lévő okok, az ártalmatlan kólikától más betegségekig
- Folyadékigény gyermekkorban és a kiszáradás jelei – A hányás-hasmenés otthoni ellátása
- A nehézlégzés otthoni ellátása – krupp, bronchitis, bronchiolitis
- Balesetek gyermekkorban: megelőzés és teendő, ha baj van
- Mozgásfejlődés – sokszor teljesen normális jelenségeket nézünk kórosnak. Mit szoktunk siettetni?
- Foltok és kiütések a babán – a látható dolgokon mindig többet tudunk aggódni
- Hozzátáplálás – a kezdetek
- Nátha a babánál – ápolási tippek, hogy elkerüljétek a szövődményeket
- Fütyi-dilemma: húzzuk, ne húzzuk?
- Csípőszűrés, tornáztatás
- Hasaltatás fontossága
- Ültetés, vezetgetés a gyógytornász szemével
Kérdezd a szakembert!
Ha kérdésed van a témával kapcsolatban, tedd fel a cikk szerzőjének: ITT